Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – dalsze spadki cen zbóż

Unia Europejska – dalsze spadki cen zbóż

ziarno zbóż zebrane z pól
123RF Zdjęcie Seryjne

Na spadki notowań miała wpływ zwiększająca się dostępność ziarna z nowych zbiorów oraz postępujące żniwa na północnej półkuli. Da się dostrzec coraz większą presję podażową, a także nasilającą się konkurencję w eksporcie. Wyniki unijnego eksportu zbóż na początku bieżącego sezonu prezentują się nieco gorzej niż w tym samym okresie przed rokiem. Jeśli chodzi o UE, wyeksportowano 3,266 mln t ziarna, czyli o 13,4% mniej niż przed rokiem. Ważnym czynnikiem jest tutaj zwiększająca się konkurencja w eksporcie w odniesieniu do krajów basenu Morza Czarnego, a także mniejszy popyt na importowane ziarno ze strony niektórych importerów.

Wyraźne spadki odnotowano w USA - na CBoT notowania pszenicy w kontrakcie wrześniowym spadły w ciągu ostatniego tygodnia o 4,8% do 182,4 USD/t, natomiast notowania kukurydzy obniżyły się o 7,4% do 146,9 USD/t.

Opóźnienia zostały wyrównane dzięki przyspieszeniu tempa żniw pszenicy ozimej. W okresie do 26. lipca 2015 zaawansowanie zbiorów wyniosło 85% (według danych USDA) - o 3% więcej niż w zeszłym roku i o 5% więcej niż na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Ponadto podkreśla się, że kondycja pszenicy jarej jest w tym sezonie bardzo dobra. Wysoko ocenia się kondycję 70% wszystkich upraw. Da się zauważyć lepszą kondycję upraw kukurydzy (udział upraw ocenianych najwyżej wzrósł w ostatnich dniach z 69% do 70%).

Produkcja bioetanolu w Stanach w ostatnim tygodniu nieco się obniżyła w porównaniu do poprzedniego tygodnia (obecnie jest to 965 tys. baryłek dziennie wobec 968 tys. baryłek w tygodniu wcześniejszym). Cena bioetanolu na giełdzie chicagowskiej w najbliższym kontakcie wyniosła 1,497 USD za galon amerykański.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności