Ceny zbóż, notowania, aktualności

Szacowanie strat i pomocy

Szacowanie strat i pomocy

łany pszenicy
123RF Zdjęcie Seryjne

Obecnie działa około 400 komisji szacujących straty. Oględziny pól odbywają się w 530 gminach. Wychodzi na to, że susza ma różne rozmiary. W zależności od województwa jest bardziej lub mniej dotkliwa. Jednymi z bardziej poszkodowanych rolników są mieszkańcy kujawsko-pomorskiego. Tam straty w uprawach na dużych obszarach sięgają kilkudziesięciu procent.

Minister rolnictwa apeluje o powoływanie komisji i szacowanie strat. Przypomina, że jest to podstawa o ubieganie się o wsparcie. Już teraz rolnicy, u których odnotowano straty z powodu suszy, mogą liczyć na kredyty preferencyjne, umorzenie lub odroczenie opłat w KRUS i w podatku gruntowym. Ci, którzy mają już zaciągnięte kredyty, mają prawo ubiegać się o wydłużenie ich spłaty - nawet do 3 lat. Rząd zapowiada, że najpóźniej w ciągu 3 tygodni ogłosi dodatkowe wsparcie dla rolników. Jego szczegóły mają być znane po dokładnym oszacowaniu wielkości strat.

Rolnicy najbardziej liczą na doraźną pomoc w formie dotacji. Wielu z nich ma problemy z płynnością finansową. W najgorszej sytuacji są plantatorzy rzepaku, którzy podpisali umowy kontraktacyjne na dostawy nasion. Teraz okazuje się, że plony są zdecydowanie mniejsze. Bo choć ostatenie deszcze podratowały sytuację, to w przypadku zbóż zmniejszenie plonów jest już nieodwracalne. Jak ustaliły komisje szacujące straty, dotkliwe dla upraw skutki suszy odnotowano na powierzchni 350.000 hektarów.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności