Ceny zbóż, notowania, aktualności

Klęska goni klęskę

Klęska goni klęskę

ziarno w worku
123RF Zdjęcie Seryjne

Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach susza najbardziej dotknęła rolników z Wielkopolski oraz województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego. Do tej pory komisje potwierdziły zniszczenia na powierzchni dwustu pięćdziesięciu tysięcy hektarów. Straty w uprawach wyniosły tam ponad trzydziesty procent. Tylko na samym Mazowszu pracuje ponad sto dwadzieścia komisji, które szacują straty spowodowane przez suszę i nawałnice.

Od tempa prac komisji zależy uruchomienie pomocy klęskowej dla rolników, którzy ponieśli największe straty w uprawach. Pomoc ma polegać przede wszystkim na udzielaniu kredytów preferencyjnych, odraczania obsługi już udzielonych kredytów czy też występowanie do samorządu o ulgę w podatku gruntowym.

Rolnicy będą mogli także liczyć na umorzenie składek na KRUS. Warto jednak pamiętać, że ta ulga ma dobrą i złą stronę. Umorzenie składki spowoduje bowiem wydłużenie czasu pracy do emerytury.

Nieoficjalnie wiadomo, że planowane są także inne formy wsparcia dla rolników, którzy z powodu suszy mieli bardzo niskie zbiory. Na dotacje będą mogli liczyć ci, których straty w danej uprawie przekroczyły 70%. Jednak to w jakiej formie, i czy w ogóle, zostaną one zrealizowane, będzie wiadomo dopiero po oszacowaniu strat. Trwają też prace nad uruchomieniem unijnej pomocy klęskowej na odbudowę gospodarstw. Będą z niej mogli skorzystać producenci, którzy ponieśli straty w uprawach i w majątku trwałym.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności