Ceny zbóż, notowania, aktualności

Małe zbiory w Małopolsce

Małe zbiory w Małopolsce

żniwa na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

W okolicach Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej, w gminie Olesno, Żabno-wichury, grad i ulewy zniszczyły sporo upraw i próżno wypatrywać tam tak dorodnych kłosów. Sami rolnicy mówią, że stan upraw nie jest zły, a parametry są dobre. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, zbiory powinny być dobre.

Ale nie wszędzie w Małopolsce żniwa będą udane, bo choć susza w tym regionie nie dokuczyła tak bardzo jak w innych, to i tak jej skutki rolnicy odczują. Wichury i grad zniszczyły część upraw i trudno wypatrywać na nich dorodnych kłosów. Na glebach lekkich plony będą niższe o średnio 20% - szczególnie dotyczy to zbóż jarych.

Niesprzyjające warunki pogodowe lepiej zniosły zboża ozime - tu spadek zbiorów w stosunku do ubiegłego roku, nie powinien przekroczć 5%.

Mniejszych plonów rolnicy nie zrekompensują sobie jednak wyższymi cenami. Przynajmniej na razie. Na chwilę obecną tona pszenicy konsumpcyjnej dobrej jakości kosztuje bowiem 650 złotych - tyle, co rok temu. Zatem ci, którzy mogą, zebrane zboża przewożą do magazynów, licząc na wzrost cen w punktach skupu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności