Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja cenowa na rynku pszenicy

Sytuacja cenowa na rynku pszenicy

pszenica zsypywana na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Poprawa pogody w Stanach dała producentom nadzieję, że plony będą sporo wyższe niż dotychczas zakładano. Efekt jest taki, że od poniedziałku pszenica na giełdzie w Chicago straciła już blisko 14 dolarów. Tymczasem analitycy są zgodni, że przy szybko umacniającej się amerykańskiej walucie, fala przecen na rynku surowcowym może przybrać jeszcze na sile. Zwłaszcza, że zapasy ubiegłorocznego zboża są w tym roku rekordowe. I to po obu stronach oceanu.

Europa też boryka się z nadmiarem surowca i w efekcie spadkami cen. Od początku tygodnia pszenica na paryskiej giełdzie straciła ponad 6 euro. I pewnie nadal będzie tracić, bo żniwa nabierają tempa, a dane mówią o dobrym plonowaniu i jakości ziarna. Swoje dokłada też Rosja, która coraz silniej wypiera europejską pszenicę ze światowego handlu. Wszystkie ostatnie przetargi ogłoszone przez największego importera na świecie, egipski GASK, wygrali Rosjanie. I zamówienie na 175.000 ton pszenicy przeszło Europejczykom i Amerykanom koło nosa.

Całość odbija się na naszym rynku. Wszystkie zboża tracą na tonie średnio 10 złotych dziennie. Za ubiegłoroczną pszenicę z odbiorem w sierpniu, eksporterzy płacą średnio 720 zł/t. Podobnie jak za październikowe kotrakty na tegoroczne ziarno.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności