Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku zbóż

Sytuacja na rynku zbóż

kombajn koszący zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

Na giełdach towarowych trudno o sprzedających, choć do zakupów chętni są. Rolnicy starali się jak najwięcej skosić i dopiero teraz będą oddawali zboże do punktów skupu. Wcześniej robili to albo bardzo mali producenci, albo ci którzy mieli podpisane umowy kontraktacyjne i muszą się z nich wywiązać w odpowiednich terminach.

Bardzo duże są rozbieżności w wydajności z hektara. Od półtora do nawet ośmiu ton. Wszystko przez choroby grzybowe. To zboże, które zostało odpowiednio zabezpieczone i zastosowano na nim odpowiednie opryski, teraz zbiera żniwo. Pozostałe ma bardzo mizerny plon.

Na razie stawki są bardzo podobne do tych z ubiegłego tygodnia, czyli od 500 do 560 zł/t. Jednak wielu rolników chciałoby uzyskać 600 złotych, więc na razie wstrzymują się z odstawianiem ziarna. Liczą, że jak ruszy eksport, to w portach uzyskają lepsze ceny.

A w portach na razie dobrze sprzedaje się żyto. Średnio po 550-560 złotych za tonę. Duże partie pszenicy już wypłynęły, teraz wszyscy czekają na ustalenie cen na tegoroczny jęczmień.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności