Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zniżkujące ceny rzepaku

Zniżkujące ceny rzepaku

rzepak sypany na pakę
123RF Zdjęcie Seryjne

Owszem, w wielu miejscach wody nadal brakuje, ale padające co kilka dni deszcze dały sobie radę z pierwszymi objawami niedoboru wody w roślinach. Rzepak odbija i jest szansa, że plony będą na zadowalającym poziomie. A za lepszymi informacjami idą spadki.

Wczoraj rzepak na paryskim parkiecie zamknął dzień na poziomie 371 euro za tonę. To dało pole do przecen odbiorcom w kraju. Umowy kontraktacyjne na nasiona z nowych zbiorów, z odbiorem w sierpniu, zawierane są średnio po 1440 zł/t w magazynie sprzedającego. Nieco wyżej wyceniany jest rzepak z dostawą do portów. Tona nasion na eksport kosztuje nawet 1500 złotych. Ale kto miał podpisać umowy, już to zrobił. Reszta producentów patrzy w niebo i na pola i woli poczekać z decyzją o kontraktach jeszcze dwa tygodnie, by lepiej oszacować wydajność roślin.

Tymczasem poszukiwania ubiegłorocznych nasion na eksport, zaowocowały podwyżkami. Tona kosztuje już nawet 1630 złotych, ale czasu na sprzedaż coraz mniej, bo po 15-tym lipca pojawią się tegorocze nasiona.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności