Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polski handel śrutą rzepakową w pierwszym kwartale 2015 roku

Polski handel śrutą rzepakową w pierwszym kwartale 2015 roku

pole rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Najwięcej śruty rzepakowej, tak jak przed rokiem, wysłano do Hiszpanii i Niemiec. Kraje te dość znacząco zwiększyły zakupy śruty w Polsce - Hiszpania o 42 proc. r/r, a Niemcy o 47 proc. r/r. W rezultacie ich udział w polskim eksporcie wyniósł po 28 proc., przy czym rok wcześniej kształtował się na poziomie odpowiednio 24 proc. i 23 proc. Znaczne ilości śruty trafiły również do Irlandii, Szwecji i Francji. Łącznie do tych 5 ww. krajów trafiło ok. 85 proc. śruty rzepakowej wyeksportowanej z Polski (w ujęciu wolumenowym).

Jeśli chodzi o import śruty rzepakowej do Polski, jego skala jest niewielka w zestawieniu z wolumenem eksportu. W I kwartale 2015 roku przywóz tego surowca wyniósł niecałe 16 tys. t wobec 18 tys. t rok wcześniej. Najwięcej śruty w ub.r. przywieziono z Ukrainy, Białorusi oraz z Niemiec. Udział tych krajów w polskim imporcie wyniósł odpowiednio 36 proc., 28 proc. i 23 proc. (w ujęciu wolumenowym).

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne zbiory rzepaku w Polsce były rekordowo wysokie. Według GUS, wyniosły one 3,2 mln t i były o 21 proc. wyższe od produkcji w 2013 roku.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank BGŻ

Powrót do aktualności