Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cena pszenicy znów spadła

Cena pszenicy znów spadła

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Spadek cen pszenicy, ale też i żyta, postępuje u nas ostatnimi czasy. Z tygodnia na tydzień obniża się ona przeciętnie o 10 zł na tonie. Żyto kosztuje też coraz mniej. Pozostałe zboża raczej utrzymują swoją cenę, a tylko te dwa gatunki są niepewne.

Generalnie za pszenicę jakościową można dostać od 600 do 720 zł/t bez VAT, za pszenicę paszową - 530-640 zł/t, a za żyto konsumpcyjne 420-500 zł/t. Cena rzepaku i kukurydzy nie ulega zmianie.

Na giełdach pszenica również tanieje. Co jest tego przyczyną? Zdaniem analityków FAMMU/FAPA przyczyną są ostatnie prognozy zbiorów dla krajów Unii Europejskiej, a konkretnie poprawa prognoz. W ostatnim raporcie francuska firma Strategie Grains podwyższyła przewidywaną produkcję w UE w bieżącym sezonie do 308,5 mln ton wobec 307,2 mln ton prognozowanych w marcu br.

- Korekta dotyczyła przede wszystkim pszenicy miękkiej - z wcześniejszych 140,4 mln ton do 141,4 mln ton. To mogła być jedna z przyczyn odnotowywanego spadku cen na unijnych giełdach. Drugą z przyczyn były najprawdopodobniej ostatnie spadki cen pszenicy w kontraktach terminowych na CBoT w Chicago - podaje FAMMU/FAPA.

Za oceanem pszenica tanieje z kilku przyczyn. - Po pierwsze nastąpiła poprawa pogody. W pasie upraw pszenicy odnotowuje się opady deszczu, co wpłynie na polepszenie kondycji zasiewów HRW, m.in. dotyczy to środkowych obszarów stanu Kansas. Synoptycy zapowiadają kontynuację deszczowej aury także w weekend. Drugim czynnikiem spadku notowań pszenicy jest rekordowo niski tygodniowy eksport pszenicy ze Stanów - dodają analitycy.

Ceny skupu zbóż w zł/t netto zebrane 24 kwietnia 2015 r. na podstawie ankiety telefonicznej farmer.pl:

Polskie Młyny S.A.

- pszenica konsumpcyjna - 690,

- pszenica paszowa - 600,

- żyto - 500.

 

Lubella

- pszenica konsumpcyjna - 680.

 

PZZ Stoisław

- pszenica konsumpcyjna - 750,

- pszenica paszowa - 640,

- żyto konsumpcyjne - 450,

- jęczmień konsumpcyjny - 530,

- jęczmień paszowy - 520,

- owies - 455,

- pszenżyto - 520.

 

Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie S.A

- pszenica konsumpcyjna - 670.

 

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego KAPKA

- pszenica konsumpcyjna - 720

- żyto - 450.

 

Osadkowski S.A.

- pszenica konsumpcyjna - 630,

- pszenica paszowa - 600,

- kukurydza sucha - 520.

Źródło: Portal Spożywczy za: farmer.pl

Powrót do aktualności