Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku na rzepaku

Sytuacja na rynku na rzepaku

ziarna rzepaku na szufli
123RF Zdjęcie Seryjne

I tak za rzepak w Paryżu w kontraktach na maj można uzyskać o dwa euro więcej niż wczoraj, a kontrakty sierpniowe na nasiona z nowych zbiorów wyceniane są na blisko 360 euro za tonę. Krajowym rynkiem rządzą nie tylko zmiany na paryskim parkiecie, ale i wielka niewiadoma, jaką jest ilość ubiegłorocznych nasion w magazynach. Bo jak mówią handlowcy, kto miał sprzedać, już to zrobił, a teraz na rynku pozostali ci, którzy chcieliby utargować jak najwięcej, czyli nawet 1700 złotych za tonę.

Na razie takie kwoty są w sferze marzeń, ale przez to rzepak pozostaje w magazynach, a nie zasila ofert sprzedaży. A kupujący za nasiona oferują od 1500 zł/t w głębi kraju, do 1560 zł/t z dostawą do portów.

Nadal sporo za rzepak można uzyskać w umowach kontraktacyjnych. Od 1400 zł/t na południu, do 1480 zł/t nap ółnocy Polski. Ale przy wysokich stawkach transakcyjnych, jakie teraz dyktuje rynek, producenci wolą ryzykować i chętnych do podpisywania umów na nowe zbiory nie ma zbyt wielu.

Tymczasem mniejsza sprzedaż rzepaku na rynku sprawia, że rosną ceny śruty rzepakowej - ceny powróciły do wysokości blisko 1000 zł/t. A przy rosnących cenach rzepaku, może to nie być ostatnie słowo przetwórców.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności