Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica na Matif trzyma się mocno-będą wzrosty cen

Pszenica na Matif trzyma się mocno-będą wzrosty cen

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

W piątek notowania kontraktów zbożowych na giełdzie w Paryżu zachowywały się znacznie mocniej niż na giełdzie w Chicago. Podobna sytuacja występuje w ostatnich tygodniach. W USA pszenica i kukurydza przez ostatni miesiąc potaniały o 2-4 proc., natomiast na giełdzie w Paryżu zwyżki w tym czasie wyniosły 2-7 proc.

Z pewnością duży wpływ na tak rozbieżne tendencje cenowe zbóż w tym okresie miało silne osłabienie się euro wobec USD (ok. 8 proc.), co spowodowało, że surowce z Europy stały się bardziej konkurencyjne w stosunku do amerykańskich w handlu międzynarodowym. Zaowocowało to chociażby podniesieniem w ostatnim raporcie USDA prognozy eksportu pszenicy z obszaru Unii Europejskiej o kolejne 0,5 mln t do 31,5 mln ton w tym sezonie, co tylko umacnia UE jako lidera światowego eksportu tego ziarna (pierwszy raz w historii).

Pojawiły się też pierwsze wstępne prognozy produkcji zbóż  w nadchodzącym sezonie. Zapowiadane zbiory na świecie mają być niższe 2-5 proc. w przypadku pszenicy, kukurydzy (IGC).  Natomiast w UE-28 spadek produkcji ma być znacznie większy -4,5- 7 proc.(KE). Wydaje się, że to jest drugi czynnik, który wpływał na lepsze zachowanie się cen surowców rolnych w Europie.

Na początku kwietnia opublikowany zostanie pierwszy raport po zimie o kondycji plantacji pszenicy ozimej w USA. Biorąc pod uwagę fakt, że zima w USA w tym roku była ostra (już w listopadzie ub. roku silne mrozy bez wystarczającej okrywy śnieżnej) dane mogą zaskoczyć i wpłynąć na znaczną zmienność cen tego ziarna na światowych giełdach.

Reasumując, uważam, że już są pierwsze przesłanki za większym wzrostem cen zbóż w Europie, a zatem i w naszym kraju (już prawie korekta spadkowa dobiegła końca i od kilku dni cena pszenicy i kukurydzy całkiem nieźle rośnie na Matif - u nas pewnie tradycyjnie z kilkutygodniowym opóźnieniem skupujący zareagują).

Pszenica Matif, kontrakt majowy -  notowania wzrosły o 0,13 proc. (190,25 euro/t - 790 zł/t).

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,88 proc. (188,93 USD/t - 732 zł/t).

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,45 (164,25 euro/t - 682 zł/t).

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 2,16 proc. (147,24 USD/t - 576 zł/t).

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności