Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pasze białkowe

Pasze białkowe

wór pasz
123RF Zdjęcie Seryjne

A sprawił to środowiskowy obowiązek siania roślin odkażających glebę. Dzięki niemu na rynku jest coraz więcej łubinu, bobiku czy peluszki. Ten pierwszy sprzedawany jest do 950 złotych za tonę, chociaż część ofert mocno przekracza poziom 1000 złotych. Tymczasem do kraju szerokim strumieniem płyną pasze ze wschodu, zwłaszcza z Ukrainy. Makuch słonecznikowy o wysokiej zawartości białka można kupić po 840 złotych za tonę, ten o niższych parametrach z ceną 600 złotych kupowany jest na opał.

Wyjątkowo drogi, bo powyżej 1360 zł/t jest makuch lniany, ale wysokie zaolejenie tego surowca sprawia, że rolnicy chętnie uzupełniają nim dietę zwierząt. Sprzedaż otrąb coraz częściej odbywa się na zasadzie wymiany barterowej z dopłatą.

Młyny zabiegają o to, by zostać z jak najmniejszą iością otrąb, najczęściej oddają je jako część rozliczenia za dostarczane przez rolników zboże. Dlatego stawki na wolnym rynku są mocno zróżnicowane.

Powoli kończy się sprzedaż wysłodków buraczanych, ale nie kończą się ich zasoby. Wysłodków jest na tye dużo, że sprzedać można tylko te w granicach 600 zł/t. Pozostałych ofert sprzedaży nikt nawet nie rozpatruje.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności