Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku rzepaku

Sytuacja na rynku rzepaku

ziarno rzepaku zsypywane na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

A pozytywnych dla nich zmian jest w ostatnim czasie sporo. W ciągu miesiąca notowania rzepaku na paryskim parkiecie zyskały aż szesnaście procent. Jeszcze lepiej prezentują się wyniki grudniowe. Ostatni tydzień przyniósł blisko 8 procentową zwyżkę, a rzepak w bieżącej sprzedaży kosztuje już ponad 340 euro za tonę. Wodą na młyn są realizacja zysków i większe zamówienia.

Gorąca atmosfera również na krajowym rynku. Tona tegorocznych nasion kosztuje średnio 1410 złotych, to średnio 20 złotych drożej niż tydzień temu. Coraz korzystniejsze są także umowy kontraktacyjne na rzepak ozimy. Proponowane stawki zaczynają się od 1340 zł/t podczas gdy w zeszłym tygodniu wynosiły maksymalnie 1330 zł/t.

Powodów do zadowolenia nie mają za to hodowcy zwierząt. Bo już i tak droga śruta rzepakowa zdrożała jeszcze bardziej. W ubiegłym tygodniu tona wyceniana była na maksymalnie 850 złotych, a dzisiaj sprzedaż zaczyna się od 30 złotych ponad tą granicą. 900 złotych w grudniu, kiedy trzeba zrobić zapasy na świąteczną przerwę w handlu, to zdaniem kupujących zbyt mocno wyśrubowana stawka. Pozostają więc zamienniki.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności