Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż powróciły do wzrostów

Ceny zbóż powróciły do wzrostów

wzrosty na giełdach
123RF Zdjęcie Seryjne

Po wielu miesiącach nie najlepszych informacji spływających ze światowych rynków surowców rolnych, wreszcie pojawiły się pozytywne (dla wzrostu cen) sygnały. Co prawda jeszcze ośrodki analityczne w ostatnich raportach podnosiły swoje prognozy produkcji zbóż i oleistych w obecnym sezonie, ale pojawiły się również pierwsze od dawna korekty w dół. Jednak oczy inwestorów w ostatnich tygodniach nie były aż tak bardzo skupione na sezonie bieżącym, w którym prawie wszystko już wiadomo (na półkuli północnej, która odpowiada za zdecydowanie większą produkcję surowców rolnych, zbiory praktycznie są już ukończone).

Pojawiły się natomiast pierwsze (niepokojące) informacje co do produkcji roślinnej w przyszłym sezonie. Susza w Rosji, jaka wystąpiła w rejonach uprawy pszenicy ozimej, wg niektórych analityków może zmniejszyć zbiory pszenicy w tym kraju w przyszłym roku nawet o 10 mln t (w bieżącym roku zebrano 59 mln t). Nadal trudna sytuacja występuje we wschodniej Ukrainie - w którym kierunku rozwinie się konflikt z Rosją i jak to wpłynie na produkcję zbóż w bądź co bądź jednym z najważniejszych eksporterów zbóż na świecie? Z kolei na początku listopada niektóre ważne rejony upraw pszenicy ozimej w USA nawiedziły silne mrozy przekraczające 20°C, co przy braku lub występowaniu niewielkiej pokrywy śnieżnej wzbudziło obawy o kondycję amerykańskiej pszenicy. Wymienione czynniki były wystarczające, aby podtrzymać, a nawet przyspieszyć wzrost cen surowców rolnych na światowych giełdach rozpoczęty jeszcze w trzeciej dekadzie września.

Ostatnie cztery tygodnie - pod względem zmian cen - były bardzo korzystne dla posiadaczy zbóż i oleistych. Większość kontraktów zyskała w tym czasie po ponad 10 proc., co było niewidziane na rynku od szeregu miesięcy.

ZBOŻA

W raporcie z 30 października Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) po raz kolejny podniosła prognozy światowych zbiorów zbóż w obecnym sezonie (z 1 983 mln t we wrześniu do 1 988 mln t). Zapasy zbóż na koniec sezonu 2014/15 wyniosą 429 mln t (bez zmian w stosunku do poprzedniej prognozy). Ponownie podniesiono szacunki rekordowej globalnej produkcji pszenicy - o kolejny 1 mln t do 718 mln t (wobec 713 mln t zebranych w ub. sezonie). W wyniku wzrostu prognozowanej konsumpcji zapasy końcowe będą niższe niż sądzono we wrześniu o 2 mln t i wyniosą 193 mln t. Znacznie więcej - o 6 mln t - podniesiono prognozę światowych zbiorów kukurydzy w obecnym sezonie do 980 mln t, jest to już tylko o 3 mln t mniej niż zebrano w rekordowym sezonie 2013/14. Zapasy końcowe kukurydzy wzrosną jednak o 3 mln t do 194 mln t (prognozowany wzrost zużycia).

Źródło: Artykuł pochodzi z nr 12.2014 Farmera

Powrót do aktualności