Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polska jednym z wiodących eksporterów zbóż w Europie

Polska jednym z wiodących eksporterów zbóż w Europie

sypiące się ziarna
123RF Zdjęcie Seryjne

W Polsce ceny zbóż i rzepaku wyznaczają ich ceny eksportowe, gdyż polski rynek jest coraz bardziej skorelowany z rynkiem europejskim. Dzieje się tak za przyczyną nadwyżek zbóż generowanych na polskim rynku na skutek zwiększania produkcji. Nadwyżki te kierowane są na eksport co jest bardzo istotne dla polskiego PKB. Gdyby nie były eksportowane to cena pszenicy byłaby 100 zł/t niższa. Spadek spożycia zbóż powoduje zwiększenie tej nadwyżki.

Polska pszenica i rzepak jest coraz bardziej doceniany na rynkach zagranicznych i są kupowane m.in. przez Arabię Saudyjską Egipt i Algierię. O ile jeszcze 10 lat temu eksportowaliśmy mniej niż 1mln ton zbóż, to od 3 lat eksport przekracza 3 mln ton w sezonie, a w ostatnim sezonie padł nawet rekord - 4,3 mln ton. Sprawia to, że Polska jest jednym z największych eksporterów zboża w Europie.

Import zbóż zawsze będzie istniał choć ma w Polsce znaczenie lokalne i tendencję malejącą.

Niestety biorąc pod uwagę zapasy zbóż do zużycia możemy się spodziewać trendów spadkowych cen. Jednak ceny zbóż w najbliższych miesiącach będzie wyznaczać głównie pogoda.

Źródło: farmer.pl, JK

Powrót do aktualności