Ceny zbóż, notowania, aktualności

Malejąca podaż ziarna powoduje wzrost cen zbóż podstawowych

Malejąca podaż ziarna powoduje wzrost cen zbóż podstawowych

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Przeciętna cena zakupu pszenicy paszowej, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 6,5 proc. i ukształtowała się na poziomie 645 zł/t. Była ona o 3,5 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, ale o 15 proc. niższa niż przed rokiem.

Średnia cena żyta konsumpcyjnego w krajowym skupie wynosiła 496 zł/t. Była ona o 2 proc. wyższa od ceny notowanej tydzień wcześniej, ale o 2,5 proc. niższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2013 r. żyto skupowano o 1 proc. taniej.

Przeciętna cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 577 zł/t, o 1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 4,5 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 21 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Średnia cena jęczmienia browarnego wzrosła do 692 zł/t z 689 zł/t w poprzednim tygodniu. Była ona o 3 proc. niższa niż przed miesiącem i o 14 proc. niższa niż przed rokiem.

Za pszenżyto w skupie uzyskiwano średnio 532 zł/t, o 2 proc. więcej niż tydzień wcześniej, ale o 2 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego ziarna w odniesieniu do notowań sprzed roku była o 15 proc. niższa.

Dalszy spadek cen notuje się natomist w skupie kukurydzy. W przedostatnim tygodniu października br. za zboże to uzyskiwano przeciętnie 556 zł/t, o 0,3 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Cena tego ziarna była o 13 proc. niższa niż przed miesiącem i o 14 proc. niższa niż przed rokiem.

Źródło: Portal Spożywczy za: ARR

Powrót do aktualności