Ceny zbóż, notowania, aktualności

W okresie największego skupu zboża były tańsze niż przed rokiem

W okresie największego skupu zboża były tańsze niż przed rokiem

Zbiory zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

W poprzednich pięciu sezonach ponad jedna trzecia całego skupu zbóż odbywała się w sierpniu i wrześniu, przy czym w dwóch sezonach ta relacja przekraczała nawet 40 proc. Ten okres w bieżącym sezonie mamy za sobą. Wg GUS skupiono w nim 2,76 mln t zbóż ogółem wobec 2,26 mln t w tym samym okresie przed rokiem, co oznacza przyrost o 22 proc.

Ceny skupu najważniejszych zbóż podstawowych w bieżącym roku tuż przed żniwami oraz w trakcie ich trwania spadły w stosunkowo niewielkim stopniu na tle innych lat. Jednak również w bieżącym roku ceny w końcówce sierpnia i we wrześniu nie rosły. Taki przebieg cen jest dosyć nietypowy, chociaż zdarza się w latach, kiedy światowe zbiory zbóż spodziewane są na wysokim poziomie. Z taką sytuacją mamy do czynienia w obecnym sezonie.

W rezultacie wcześniejszych spadków (w sezonie 2013/14) oraz braku wzrostów po żniwach, przeciętne ceny ważniejszych gatunków zbóż podstawowych w okresie sierpień-wrzesień 2014 r. były najczęściej o kilka lub kilkanaście procent niższe niż w tym samym okresie przed rokiem.

Najbardziej potaniał jęczmień przeznaczany na cele paszowe - w bieżącym roku w analizowanym okresie kosztował on przeciętnie 555 zł/t, podczas gdy przed rokiem 676 zł/t, co oznacza spadek ceny o 18 proc. Mocno potaniał również jęczmień konsumpcyjny (16 proc.) oraz browarniany (9 proc.). W dalszej kolejności o 10 proc. potaniała pszenica paszowa. Ze względu na gorszą jakość pszenicy z tegorocznych zbiorów niż z ubiegłych, spadek cen pszenicy konsumpcyjnej był mniejszy i wyniósł 5 proc. O ile w okresie VIII-IX 2013 r. kosztowała ona 700 zł/t, to w bieżącym roku 664 zł/t. O 6 proc. potaniało również pszenżyto.

Wyjątkiem wśród zbóż pod względem dynamiki cen były żyto i owies, które w sezonie 2014/15 jak na razie są droższe niż w sezonie ubiegłym. Prawdopodobnie zbiory tych zbóż były wyraźnie niższe niż przed rokiem, dodatkowo ich ceny w ubiegłym roku były niskie, a tendencje światowe mają nieco mniejszy wpływ na ich ceny. I tak, żyto konsumpcyjne w miesiącach sierpień-wrzesień 2014 r. było o 9 proc. droższe niż rok wcześniej. Żyto paszowe podrożało o 6 proc., a owies paszowy o 4 proc. Jednak rekordzistą wzrostów jest owies konsumpcyjny, który był o 12 proc. droższy niż w analogicznym okresie w roku 2013.

Ceny zbóż podstawowych w najbliższych tygodniach będą pod presją rosnącej podaży ziarna kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Jeśli w tym okresie nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, czynnik ten, wraz ze spadkowymi tendencjami światowymi cen, spowodować może, że inaczej niż zazwyczaj o tej porze roku, zboża w Polsce nie będą drożały.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności