Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowe zbiory na rynku soi w USA

Rekordowe zbiory na rynku soi w USA

soja
123RF Zdjęcie Seryjne

Zapotrzebowanie na soję z USA w ciągu 5-6 najbliższych miesięcy będzie bardzo wysokie. O tej porze roku, gdy sezonowo zmniejsza się dostępność soi, śruty i oleju sojowego z Brazylii i Argentyny - które obok USA należą do największych producentów soi na świecie - następuje zwykle ''przełączenie'' popytu światowego na surowiec z Ameryki Północnej.

W bieżącym sezonie, dodatkowo popyt na soję z USA będzie wzmacniany spadkiem zapasów w Brazylii r/r, gdzie w wyniku wysokiego eksportu oraz przerobu soi w pierwszych ośmiu miesiącach br. zapasy na koniec sierpnia obniżyły się o 0,9 mln t.

Dużą niewiadomą pozostaje Argentyna. Eksport soi i produktów będących wynikiem jej przerobu z tego kraju w ostatnich miesiącach był niższy od oczekiwań rynkowych. Przyczyną tego była m.in. ograniczona sprzedaż soi przez argentyńskich rolników, którzy w sytuacji sztucznego zawyżania wartości peso w stosunku do dolara amerykańskiego niechętnie dostarczali na rynek surowce rolne. Zapasy soi w Argentynie kształtują się obecnie na wysokim poziomie.Oil World szacuje, że na koniec sierpnia wynosiły one 28,5 mln t wobec 22,4 mln t przed rokiem.

Biorąc pod uwagę sytuację przedstawioną powyżej, można oczekiwać wzrostu eksportu soi z USA w bieżącym sezonie 2014/15. Wg Oil World, wyniesie on 46,3 mln t wobec i tak już wysokiego wolumenu 44,9 mln t w sezonie 2013/14 i 39,3 mln t przeciętnie w ostatnich 3 sezonach. Z kolei przerób soi może wynieść 49,2 mln t wobec 47,2 mln t w sezonie 2013/14 i 46,5 mln t przeciętnie w ostatnich 3 sezonach. Zapasy soi w USA na koniec sezonu prognozowane są poziomie 12 mln t wobec 3,4 mln t rok wcześniej. Relacja zapasów do konsumpcji prawdopodobnie osiągnie wysoką wartość 12,2% wobec 3,6% w sezonie poprzednim.

Prognozy rekordowej produkcji soi w USA i nabierające tempa zbiory za oceanem są czynnikiem wywierającym silną presję na spadek cen tego surowca na rynku światowym. W ostatni piątek 26.09, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (listopad 2014) wyniosła 334,44 USD/t i była o 4,9% niższa niż przed tygodniem. Z kolei, cena soi z terminem realizacji w styczniu 2015 r. spadła o 4,8% do poziomu 337,53 USD/t (za Sparks).

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności