Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy wysokich zbiorów i eksportu pszenicy z krajów półkuli południowej

Prognozy wysokich zbiorów i eksportu pszenicy z krajów półkuli południowej

pole pszenice
123RF Zdjęcie Seryjne

Światowa produkcja pszenicy w sezonie 2014/15 ma ustanowić kolejny rekord. Według najnowszej prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wynieść ma 720 mln t i ma być o 0,8 proc. wyższa od produkcji w rekordowym ubiegłym sezonie. Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) w swoim raporcie wydanym dnia 25.09 prognozuje światową produkcję na poziomie 717 mln t, tj. o 0,6 proc. większym niż w poprzednim sezonie.

W ostatnich pięciu miesiącach stopniowo podnoszono kolejne prognozy światowych zbiorów pszenicy, głównie za sprawą coraz wyższych prognoz i szacunków produkcji w Rosji, UE, w Chinach i na Ukrainie. Te bardzo istotne regiony produkcji pszenicy leżą na półkuli północnej i obecne szacunki dotyczące zbiorów prawdopodobnie już dosyć dobrze odzwierciedlają ich faktyczny poziom. Dziś uwaga uczestników rynku w coraz większym stopniu kieruje się na półkulę południową.

W przypadku pszenicy, półkula południowa ma dużo mniejsze znaczenie dla światowej produkcji niż np. w przypadku kukurydzy czy soi. Główni producenci to Australia, Argentyna i Brazylia. Produkcję pszenicy powyżej miliona ton notują jeszcze jedynie: Urugwaj, RPA, Chile i Paragwaj. Jak wynika z analizy danych USDA, łącznie kraje znajdujące się poniżej równika w bieżącym sezonie mają wyprodukować blisko 52 mln t. To nieco więcej niż jedna trzecia prognozowanej produkcji w UE i mniej niż produkcja w Rosji. Kraje półkuli południowej mają jednak spore znaczenie w światowym handlu międzynarodowym pszenicą, gdyż odpowiadają za blisko 20 proc. obrotu.

Jeśli chodzi o prognozy produkcji w sezonie 2014/15 w krajach półkuli południowej, to jak na razie są one nawet bardziej optymistyczne niż w przypadku krajów półkuli północnej. Zbiory mają być o 4,9 proc. większe niż w sezonie ubiegłym (porównywalny wzrost dla krajów półkuli północnej wynosi 0,5 proc.). Największy przyrost produkcji (1,8 mln t do 12,3 mln t) oczekiwany jest w przypadku Argentyny, w której niedawno dopiero zakończyły się opóźnione siewy. O 1,0 mln t ma również wzrosnąć produkcja w Brazylii do rekordowych 6,3 mln t. W Australii, na skutek suszy występującej na niektórych obszarach uprawy, produkcja ma obniżyć się o 1,5 mln t do 25,5 mln t.

W sezonie 2014/15 eksport z krajów półkuli południowej ma wzrosnąć o 5,3 mln t do 29,1 mln t. W przypadku najważniejszego eksportera z półkuli południowej, Australii, wolumen sprzedaży zagranicznej ma obniżyć się o 0,5 mln t do 19,0 mln t. Za to bardzo duży wzrost eksportu (o 4,3 mln t) ma dotyczyć Argentyny, która po dwóch latach słabych wyników, powraca do grona ważnych światowych graczy z wolumenem eksportu na poziomie 6,3 mln t. Blisko 1,5 mln t wyeksportować ma Urugwaj. Z kolei Brazylia, która dotychczas kojarzona była z dużym importem pszenicy, może wyeksportować około 1 mln t ziarna.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności