Ceny zbóż, notowania, aktualności

Po ile będzie w tym roku kukurydza?

Po ile będzie w tym roku kukurydza?

ziarno kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

- W tym roku kukurydza z przeznaczeniem na ziarno wygląda bardzo różnie - od bardzo dobrej do złej. Podczas okresu wegetacji pojawiły się takie warunki pogodowe m.in. było dość sucho w czerwcu i lipcu, że nie sprzyjało to prawidłowemu rozwojowi rośliny i jej zaziarnieniu. W konsekwencji zbiory będą niższe. Możemy spodziewać się ok. 3,5 mln t ziarna - mówi portalowi farmer.pl prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Specjalista ocenia, że średnio w skali kraju z jednego hektara nie da się raczej uzyskać w tym sezonie więcej niż 6 t suchego ziarna.

Jaka będzie cena? Na razie większość skupów nie ma jeszcze ustalonych cenników na surowiec. Tylko jeden z badanych przez nas punktów miał podaną cenę na kukurydzę mokrą - 400 zł/t netto.

- 400 zł to niska cena, ale do zbiorów mamy jeszcze trochę czasu i może będzie ona wyższa. Dobrze by było aby chociaż mokra kukurydza kosztowała 450 zł/t netto, co jest na granicy opłacalności. Najlepiej jednak aby cena kształtowała się co najmniej na poziomie 500 zł/t za mokre ziarno i 700 zł/t za suche - dodaje Michalski.

Zdaniem dr Wiesława Łopaciuka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ta cena wcześniej podana może obowiązywać podczas zbiorów. - Aby oszacować wstępnie cenę ziarna suchego do tej mokrej trzeba doliczyć ok. 30 proc. wartości tej drugiej - dodaje.

W ubiegłym roku na koniec kwietnia za tonę kukurydzy suchej można było w skupach otrzymać 600-700 zł, a za mokrą ok. 450 zł netto. Dwa lata temu ta cena była wyższa, bo wówczas suche ziarno kosztowało nawet 900 zł/t.

Czy na świecie mamy do czynienia z wysoką produkcją kukurydzy? Według FAMMU/FAPA w Stanach Zjednoczonych spodziewane są wysokie zbiory, nawet zmieniono prognozy z 356,43 mln ton do 365,66 mln ton.

- Wyższa niż przewidywana miesiąc wcześniej ma być także produkcja kukurydzy w UE - wzrost z 67 mln ton do 68,35 mln ton oraz w Brazylii - wzrost z 84 mln ton do 85 mln ton. Ta wyraźnie dodatnie korekty z nadwyżką zrekompensowały spodziewane spadki produkcji kukurydzy w Argentynie - z 26 mln ton do 23 mln ton, w Chinach - z 222 mln ton do 217 mln ton oraz na Ukrainie - z 27 mln ton do 26 mln ton. Bilans kukurydzy w skali globalnej wygląda bardzo „ciężko". USDA dokonało kolejnej dodatniej korekty zapasów na koniec sezonu 2014/15 - z 187,82 mln ton do 189,91 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

Źródło: farmer.pl za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności