Ceny zbóż, notowania, aktualności

Produkcja mięsa drobiowego w tym roku zwiększy się o 10 proc.

Produkcja mięsa drobiowego w tym roku zwiększy się o 10 proc.

kurczęta brojlery w hodowli
123RF Zdjęcie Seryjne

Blisko jedna trzecia tegorocznej produkcji zostanie wyeksportowana, mimo, że konsumpcja drobiu w Polsce stale rośnie. Nasz kraj jest obecnie trzecim największym eksporterem drobiu na świecie, włączając w to wolumen handlu do krajów Unii Europejskiej. Więcej od Polski eksportują tylko Stany Zjednoczone i Brazylia.

Przedstawiciele branży drobiarskiej podsumowywali we środę trzy lata funkcjonowania programu "Nowa jakość w drobiarstwie", w ramach którego KRD prowadziła działania edukacyjne i informacyjne, mające na celu podniesienie świadomości odbiorców i producentów drobiu, w tym odnośnie rozpoznawalności certyfikatu QAFP. W trakcie trwania programu 19 zakładów działających na terenie Polski uzyskało certyfikację w systemie QAFP.

Jak wynika z badania, jakie dla KRD-IG przeprowadził we wrześniu 2012 r. i marcu 2013 r. MillwardBrown SMG/KRC, 70 proc. polskich konsumentów rozpoznaje znak jakości QAFP i chętnie wybiera produkty nim oznaczone. W ciągu trzech lat trwania kampanii "Nowa jakość w drobiarstwie", świadomość odbiorców dotycząca systemu QAFP wzrosła właśnie o 70 proc.

Branża drobiarska uważa, że kampania telewizyjna zachęciła konsumentów do poszukiwań w sklepach produktów z certyfikatem QAFP, a podczas realizacji projektu udało się obalić niektóre mity dotyczące drobiu. W trakcie kampanii organizowane były też warsztaty i pokazy kulinarne. Kampania KRD objęła swoim zasięgiem również Niemcy, gdzie prowadzone były działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gęsiny w systemie QAFP.

QAFP (Quality Assurance for Food Products) to Program Gwarantowanej Jakości Żywności. Program QAFP w 2010 r. zaadaptowano do drobiarstwa. 13 stycznia 2011 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi uznał QAFP w drobiarstwie za krajowy system jakości żywności. Systemem certyfikacji QAFP objęta jest tuszka i elementy z kurczaka, pierś z indyka oraz tuszka i elementy młodej polskiej gęsi owsianej. Program wdrożyła KRD-IG.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności