Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny wieprzowiny w UE na na stabilnym, choć niskim poziomie

Ceny wieprzowiny w UE na na stabilnym, choć niskim poziomie

wieprzowina w chłodni
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak podaje KE, w sierpniu przeciętna cena w UE wyniosła 164,80 EUR/100 kg - to o 13 proc. mniej niż w tym samym miesiącu 2013 r. W Niemczech płacono o 12 proc. mniej niż przed rokiem. W Dani ta różnica wyniosła 10 proc., w Holandii oraz w Polsce 15 proc., natomiast w Danii 10 proc.

Znaczący wpływ na niższy poziom cen mięsa wieprzowego w UE mają ograniczenia eksportowe, nałożone na unijne kraje m.in. przez Rosję, a związane z wystąpienie wirusa ASF. Sytuację skomplikowało dodatkowo rosyjskie embargo wprowadzone w sierpniu, które oprócz UE dotyczy dużych światowych producentów wieprzowiny, m.in. USA i Kanady. Jak wynika z danych US Meat Export Fed., w 2014 roku USA znacząco zwiększyły eksport wieprzowiny do Rosji. Od stycznia do końca lipca br. na rynek rosyjski trafiło 30 tys. t amerykańskiej wieprzowiny, co oznacza wzrost o 136 proc.

Jednak dla USA Rosja nie jest jednym z podstawowych rynków zbytu. Większe znaczenie rynek rosyjski ma dla Kanady. Wg Statistics Canada w okresie I-VIII br. eksport kanadyjskiej wieprzowiny do Rosji w br. osiągnął wartość 330 mln CAD (głównie mięso mrożone). W wyniku zakazu eksportu mięsa do Rosji, kraje nim objęte zwiększają sprzedaż na innych rynkach. Powoduje to wzrost konkurencji, co szczególnie dotyczy rynków azjatyckich, gdzie obecni są najwięksi światowi producenci, w tym kraje UE.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności