Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny indorów na stabilnym poziomie

Ceny indorów na stabilnym poziomie

indyki hodowla
123RF Zdjęcie Seryjne

W porównaniu z kurczętami, żywiec indorów jest obecnie o 53 proc. droższy. Jest to niższy poziom, niż obserwowany średnio w I poł. br., 58 proc. W relacji z cenami wieprzowiny, za żywiec indorów trzeba obecnie zapłacić 17 proc. więcej, czyli tyle samo ile przeciętnie w I poł. b.r.

Warto również zauważyć, że w skali roku ceny żywca indorów obniżyły się. Jak podaje MRiRW ceny w monitorowanych zakładach osiągnęły przeciętnie poziom 6,00 zł/kg i były tym samym prawie o 6 proc. (0,36 zł/kg) niższe w skali roku. Ceny pasz, główny komponent kosztów, także wykazywały tendencje malejące. Według danych MRiRW w lipcu ukształtowały się przeciętnie na poziomie 1451 zł/t mieszanki pełnoporcjowej grower/finisher i były tym samym o 118zł/t (8 proc.) niższe niż przed rokiem.

Takie zmiany były dosyć korzystne dla producentów indorów, relacja cen zbytu do cen pasz była w lipcu br. na poziomie 4,05, wobec 3,88 rok wcześniej. Oznacza to że w lipcu br. za kg żywca indorów można było kupić 4,05 kg paszy grower/finisher.

W kolejnych tygodniach sezonowe wzrosty cen żywca będą najprawdopodobniej hamowane stosunkowo wysoką liczbą wstawień. Dane GUS za maj i czerwiec wskazują na 24-procentowy wzrost wstawień w skali roku. Przy ok. 4-miesięcznym okresie tuczu te zwierzęta powinny trafić na rynek na przełomie września, października. Z kolei dane GUS wskazują na spadki liczby wstawień do poziomu 2,63 mln szt. w lipcu. Był to 13-procentowy spadek cen w skali roku. W kolejnych miesiącach ceny pasz powinny utrzymać się na obecnym poziomie, bądź wręcz nieznacznie obniżyć się. Wydaje się zatem, że ceny żywca będą dosyć stabilne, a niewielkie wzrosty mogą być zauważalne pod koniec października.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności