Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowo wysokie zbiory rzepaku w krajach UE

Rekordowo wysokie zbiory rzepaku w krajach UE

kwiat rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Tegoroczne zbiory rzepaku są szacowane na poziomie o blisko 9% wyższym (1,9 mln t) od ubiegłorocznych. Tak duży wzrost produkcji jest przede wszystkim skutkiem wyższego plonowania, ponieważ powierzchnia upraw zwiększyła się nieznacznie (o 0,5%).

Podobnie jak przed rokiem, najwięcej rzepaku zebrano w br. w Niemczech (6,15 mln t, wobec ok. 5,8 mln t w ub.r.). Przeciętne plony wyniosły tutaj 4,4 t/ha, co stawia kraj ten na pierwszym miejscu na świecie pod względem wydajności rzepaku z ha.

We Francji, która jest drugim największym producentem rzepaku w UE, zebrano 5,3 mln t nasion wobec ok. 4,4 mln t w ub.r.

W Polsce zbiory rzepaku są szacowane na ok. 2,9 mln t wobec 2,8 mln t w ub.r.

W Wielkiej Brytanii produkcja okazała się niższa od oczekiwań - eksperci Oil World oceniają ją na 2,45 mln t, wobec ok. 2,1 mln t w ub.r.

Uwzględniając unijne zapasy rzepaku na początku bieżącego sezonu (2014/15) na poziomie 1,12 mln t, zasoby surowca w krajach UE - rozumiane jako suma zapasów początkowych i zbiorów - będą o 2,1 mln t wyższe od tych w poprzednim sezonie. Sytuacja ta powinna przełożyć się na mniejszy import rzepaku. Oil World oczekuje, że wyniesie on 2,7 mln t, czyli o 1 mln t mniej niż w sezonie 2013/2014. Jeśli prognoza ta sprawdzi się, wolumen przywozu będzie najniższy od 4 lat.

Tak jak w latach poprzednich, eksport rzepaku będzie miał niewielkie znaczenie w zagospodarowaniu tego surowca w UE. Eksperci Oil World oczekują, że wyniesie on 0,4 mln t wobec 0,3 mln t w sezonie 2013/14.

Jeśli chodzi o konsumpcję rzepaku w UE, w bieżącym sezonie przerób nasion będzie o 0,4 mln t wyższy od rekordowego pod tym względem sezonu 2013/2014 i wyniesie 23,9 mln t. Z drugiej strony, oczekuje się spadku przerobu słonecznika (również o 0,4 mln t), w rezultacie czego łączny przerób nasion rzepaku i słonecznika utrzyma się na poziomie z sezonu poprzedniego. Zapasy rzepaku w krajach UE na koniec bieżącego sezonu mogą wynieść ok. 1,6 mln t. Jeśli okaże się to bliskie prawdy, wynik ten będzie najwyższy od kilku lat.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności