Ceny zbóż, notowania, aktualności

Eksperci podwyższają prognozy światowych zbiorów zbóż

Eksperci podwyższają prognozy światowych zbiorów zbóż

kombajn koszący zboże z pola
123RF Zdjęcie Seryjne

W czwartek 31.07 Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała swój comiesięczny raport. Obecnie eksperci Rady prognozują, że w sezonie 2014/15 światowa produkcja zbóż (bez ryżu) wyniesie 1959 mln t. To aż o 10 mln t więcej niż prognozowano w poprzednim raporcie wydanym w czerwcu. Gdyby ta prognoza sprawdziła się, wówczas zbiory byłyby jedynie o 23 mln t (1,2 proc.) mniejsze niż w rekordowym sezonie 2013/14. Warto przypomnieć, że jeszcze według majowego raportu, zbiory miałby być o 40 mln t niższe.

Podwyższenie prognoz produkcji zbóż ogółem wynikało w głównej mierze ze zwiększenia oczekiwanych zbiorów kukurydzy. Zresztą prognozy te już od czterech miesięcy są sukcesywnie podwyższane. Obecnie są one o 6 mln t większe niż miesiąc wcześniej i o 19 mln t większe niż w kwietniu. W stosunku do poprzedniej prognozy eksperci Rady podwyższyli o 3,0 mln t prognozę zbiorów w Stanach Zjednoczonych, o 1,8 mln t w Azji Południowej i Wschodniej, o 1,0 mln t w krajach WNP oraz o 0,5 mln t w UE.

Obecna prognoza światowych zbiorów kukurydzy na poziomie 969 mln t jest jedynie o 5 mln t (0,5 proc.) niższa od rekordowych zbiorów w sezonie ubiegłym. U największego producenta, w Stanach Zjednoczonych, w ostatnich miesiącach notowano bardzo korzystne warunki pogodowe na głównych obszarach produkcji kukurydzy. Obecnie prognozowana produkcja na poziomie 353,0 mln t jest jedynie o niecały milion ton niższa od ubiegłorocznej. Produkcja tego zboża ma wzrosnąć również w UE (o blisko 3 proc.) i w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Jednak nie wystarczy to, aby zniwelować oczekiwane duże spadki na Ukrainie (4,4 mln t), w Brazylii (4,0 mln t), w Kanadzie (2,7 mln t) oraz w Indiach (2,2 mln t).

Jednak zwiększają się również prognozy zbiorów pszenicy. Obecnie oczekuje się produkcji na poziomie 702 mln t, czyli o 3 mln t więcej niż w czerwcu i o 8 mln t więcej niż w maju. W ostatniej edycji raportu wyjątkowo mocno podwyższono prognozę zbiorów w Rosji - o 4,0 mln t do 55,0 mln t. Gdyby ta prognoza sprawdziła się, oznaczałaby wyższe zbiory niż przed rokiem, kiedy wyniosły 52,1 mln t. Jest to bardzo ważny czynnik, który będzie wpływał na ceny w naszym regionie świata. Warto zauważyć, że zaledwie przed miesiącem, Rada uważała, że produkcja w Rosji będzie niższa niż przed rokiem. Jednak wobec poprzedniego raportu podwyższono również o 1,0 mln t prognozę zbiorów na Ukrainie (do 21,5 mln t) oraz w Australii (do 26,5 mln t). Niemniej jednak, w przypadku obydwu krajów nadal oznacza to zbiory niższe niż przed rokiem.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności