Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bank BGŻ o rynku wieprzowiny

Bank BGŻ o rynku wieprzowiny

tuczniki w gospodarstwie
123RF Zdjęcie Seryjne

Spośród największych unijnych producentów wieprzowiny, w tygodniu 30.06-06.07, ceny nieznacznie spadły w Niemczech (o 0,3 proc.) oraz w Danii (o 0,1 proc.). Jest to pierwsza obniżka cen w tych krajach od dwóch miesięcy. Jednym z czynników mających wpływ na obecną sytuację jest mniejszy, niż w roku ubiegłym, wolumen eksportu do krajów trzecich, co jest konsekwencją zamknięcia rynku rosyjskiego. Według informacji KE w br. spadek eksportu unijnej wieprzowiny może wynieść nawet 7 proc. KE prognozuje ponadto niewielki wzrost produkcji w br., co dodatkowo może wpłynąć negatywnie na poziom cen na rynku unijnym.

Jeżeli w następnych tygodniach ceny, w Danii i w Niemczech, będą nadal spadać można się również spodziewać obniżek cen w Polsce, która jest importerem netto nieprzetworzonego mięsa wieprzowego, pochodzącego głównie z ww. państw.

Obecnie sytuacja na krajowym rynku wieprzowiny jest korzystna dla producentów - ceny żywca nadal rosną. W monitorowanych przez MRiRW zakładach, w tygodniu 30.06-06.07, za kilogram żywca wieprzowego płacono średnio 5,57 zł. Było to o 2,5 proc. mniej niż przed rokiem ale dynamika wzrostu jest większa niż w 2013 r., co w przypadku utrzymania się trendu wzrostowego może pozwolić na osiągnięcie ubiegłorocznego poziomu cen w najbliższym tygodniach.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności