Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica mocno podrożała, ceny kukurydzy stabilne

Pszenica mocno podrożała, ceny kukurydzy stabilne

zboże zsypywane na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Sporo droższa niż tydzień wcześniej była także pszenica HRW na KCBT. Notowania tej klasy pszenicy w najbliższym kontrakcie wzrosły o 4,4 proc. w skali tygodnia osiągając 277,2 USD/tonę. Wzrosty cen odnotowano także na MGE. Tutaj pszenica HRS w kontrakcie majowym podrożała o 3,6 proc., do 266,9 USD/tonę.

Jak ocenia FAMMU/FAPA, o ile poprzedni tydzień przyniósł wyraźne już zwyżki notowań pszenicy, to ceny kukurydzy w kontraktach terminowych pozostały na w miarę stabilnym poziomie - ich wahania tygodniowe nie przekraczały 1 proc.

- Wyłania się najprawdopodobniej rozdźwięk pomiędzy tendencjami cenowymi dla pszenicy i dla kukurydzy. W bieżącym sezonie pszenica jest sporo droższa od kukurydzy. Wynika to z różnic w bilansach pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy (i generalnie zbóż paszowych) - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

- Jak wiemy bilans kukurydzy jest „przyciężki". Zapasy na koniec sezonu będą wysokie, a zapowiada się kolejny dobry sezon dla tego gatunku, zarówno w samej UE (według Strategie Grains zbiory mogą osiągnąć nawet 65,1 mln ton wobec 64,4 mln ton sezon wcześniej), jak i na świecie (według IGC zbiory prognozowane na 961 mln ton wobec 959 mln ton w poprzednim sezonie) - dodają.

Z kolei w przypadku pszenicy to jej światowy bilans nie jest już aż tak komfortowy. Zapasy pszenicy miękkiej w skali świata mają być na tym samym poziomie co sezon wcześniej, a poziom światowej produkcji w kolejnym sezonie spadnie z 709 mln ton w sezonie 2013/14 do 700 mln ton.

- Pomimo to w dalszym ciągu nie jest to niepokojąca prognoza i sama w sobie nie usprawiedliwiałaby aż takich wzrostów. Obecnie jednak dochodzą prawdopodobniej do głosu takie czynniki jak: wzmożony eksport pszenicy z Unii, niepokój o rozwój sytuacji na Ukrainie i o ewentualne ryzyko perturbacji w handlu z krajami rejonu Morza Czarnego, niekorzystny wpływ ostatnich przymrozków na uprawy pszenicy w USA oraz niewielkie co prawda, ale już odnotowywane skutki epizodów mrozu w niektórych krajach wschodniej Europy. Poza tym w Rosji i na Ukrainie gdzieniegdzie niepokój wzbudza postępująca susza - wymieniają analitycy FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności