Ceny zbóż, notowania, aktualności

Susza zagraża wielu uprawom pszenicy w UE

Susza zagraża wielu uprawom pszenicy w UE

zboże na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

We Francji sytuacja obecnie nie jest zła. Jak podało FranceAgriMer, w połowie marca większość ozimych zbóż pozostawało w dobrej kondycji, a rozwój roślin był znacznie bardziej zaawansowany w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Niemniej jednak niepokojący jest brak wystarczających opadów. W marcu br. francuskie służby meteorologiczne France Meteo odnotowały średnie opady o 35 proc. niższe niż normalnie, średnie temperatury zaś były o 1,1 stopień C wyższe od przeciętnych dla tego miesiąca.

W Niemczech zboża dobrze przezimowały. Nie wystąpiły większe straty mrozowe. Również tutaj rozwój roślin jest znacznie zaawansowany - w niektórych rejonach kraju nawet o cztery tygodnie w porównaniu do średniej. W okresie intensywnego wzrostu roślin potrzebne są jednak deszcze. Ponadto brak wystarczających opadów wpływa na poziom wód w Renie i Dunaju. Niski stan wody uniemożliwia pełny załadunek barek.

Jak na razie jednak prognozy zbiorów pszenicy dla Niemiec są w dalszym ciągu dobre. Według niemieckiego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych, w 2014 roku produkcja tego gatunku wyniesie 24,6 mln ton, tj. tylko o 1,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku upraw pszenicy w Polsce. Rozwój roślin jest o mniej więcej dwa tygodnie szybszy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednak i tutaj niepokoi zbyt sucha pogoda. Deszcze są szczególnie potrzebne w zachodniej części kraju. Obawy o stan upraw wzbudziły także epizodyczne przymrozki występujące w niektórych rejonach.

Niezależni analitycy oceniają areał pszenicy jarej i ozimej na zbiór w 2014 roku na 2,23 mln ha, tj. o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zbiory pszenicy w Polsce są obecnie prognozowane (nieoficjalne szacunki) na 9,8 mln ton, tj. o 2 proc. więcej niż w 2013 roku.

W Wielkiej Brytanii zasiewy pszenicy są w większości w dobrej kondycji po łagodnej zimie. Warunki pogodowe są sprzyjające dla rozwoju roślin - oceniają analitycy HGCA.

W najbliższym czasie nie należy się raczej spodziewać diametralnej poprawy pogody dla rejonów zagrożonych suszą. Prognozy amerykańskich synoptyków dla Europy zachodniej wskazują, że poziom opadów pozostanie poniżej średniej w okresie co najmniej do 11 kwietnia br.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności