Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja zwiększa prognozy zbiorów zbóż po aneksji Krymu

Rosja zwiększa prognozy zbiorów zbóż po aneksji Krymu

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Prognoza rosyjskiego ministerstwa rolnictwa została sformułowana przy założeniu korzystnego przebiegu warunków pogodowych na obszarze półwyspu.

Dla porównania, w 2013 roku rosyjska produkcja zbożowa osiągnęła 92 mln ton. Oficjalne prognozy eksportu zbóż w nadchodzącym sezonie wynoszą 22 mln ton. W okresie od początku sezonu 2013/14 do 19 marca br. Rosja wyeksportowała 19,8 mln ton zbóż, w tym 14,6 mln ton pszenicy i 2,9 mln ton kukurydzy.

Tymczasem niezależna firma analityczna SovEcon zakłada spadek produkcji zbożowej kraju (rok do roku). Niezależni analitycy podwyższyli co prawda prognozę tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji do 88 mln ton z wcześniejszych 86 mln ton, jednak mimo to w dalszym ciągu obecne prognozy znacząco odbiegają od rządowych.

SovEcon przewiduje, że w sezonie 2014/15 rosyjski eksport zbóż ogółem może wynieść 22 mln ton, tj. o ponad 2 mln ton mniej niż w kończącym się sezonie ze względu na słabsze zbiory.

Po stronie popytowej SovEcon ocenił import zbóż w nadchodzącym sezonie na 1,3 mln ton, tj. bez większych zmian w porównaniu do zeszłego sezonu handlowego. Zapasy na koniec sezonu 2013/14 zostały ocenione na 11,8 mln ton, w tym 1,6 mln ton mają stanowić rezerwy interwencyjne, pochodzące ze skupu prowadzonego przez rząd. Analitycy przewidują także wzrost zapasów. Ich poziom pod koniec czerwca 2015 roku miałby wzrosnąć do 12,1 mln ton.

Uzasadnione obawy nadal budzą ewentualne perturbacje, które mogą się pojawić w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie. Rosja eksportuje bowiem ziarno przede wszystkim do krajów położonych w północnej części Afryki oraz na Bliskim Wschodzie przez porty Morza Czarnego.

- Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska nie uznały aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Nie wiadomo więc w jaki sposób będą kalkulowane prognozy zbiorów zbóż dla Rosji i Ukrainy przez kluczowe ośrodki prognostyczne na świecie (USDA, FAO, IGC) - zauważają analitycy FAMMU/FAPA.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności