Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – rzepak

Sytuacja na rynku – rzepak

ziarna rzepaku zsypywane na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Ale i zmiany potrafią być spore. Wczoraj dzień zaczął się od 5 procentowego wzrostu, a tona rzepaku na giełdzie Matif wyceniana była na blisko 410 euro. To cieszy krajowych producentów rzepaku, którzy właśnie na wzrosty liczyli.

I tak, za tonę ubiegłorocznych nasion w magazynie sprzedającego, można teraz uzyskać 1680 złotych nawet do 1730 złotych. Zdarzają się też oferty sprzedaży o 20 złotych wyższe, ale to raczej nierealne życzenia. Coraz droższy jest też rzepak z nowych zbiorów. Jeszcze nigdy, w tak bliskim czasie do żniw, umowy kontraktacyjne nie były tak atrakcyjne jak teraz - podsumowują sytuację handlowcy.

Za tonę nasion można uzyskać średnio 1460 złotych i po rosnącej liczbie podpisywanych umów widać, że ta stawka zadowala producentów. Za to hodowców, wciąż nie zadowala cena, jaką dyktują zakłady tłuszczowe za śrutę rzepakową. Za tonę, w zależności od jakości i odległości od producenta, trzeba zapłacić od 1140 do 1200 złotych. Ale nie wystarczy mieć pieniądze. Trzeba mieć jeszcze szczęście.Bo to trudny do zdobycia, prawdziwy hit eksportowy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności