Ceny zbóż, notowania, aktualności

Piechociński: Straty polskiej gospodarki z tytułu ASF mogą sięgnąć 2 mld zł

Piechociński: Straty polskiej gospodarki z tytułu ASF mogą sięgnąć 2 mld zł

mięso wieprzowe
123RF Zdjęcie Seryjne

-Te dwa dziki mogą przynieść w tym roku straty na poziomie około dwóch miliardów złotych - powiedział Piechociński podczas konferencji na temat inwestycji zagranicznych w Polsce.

W ostatnich dniach stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do tego kraju, co oznacza de facto wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików.

W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią wykryto także w Polsce i z tego powodu służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami UE mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.

Przez ASF producenci wieprzowiny ponoszą duże straty - cena skupu świń spadła w ostatnich tygodniach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Problem dotknął hodowców w całym kraju, bo mimo, że wirus nie jest groźny dla ludzi, to klienci mniej chętnie kupują wieprzowinę. Izby rolnicze alarmują, że spadek cen powoduje, iż chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest trudna do zwalczania i nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie yest groźna dla ludzi.

Źródło: BW, Portal Spożywczy

Powrót do aktualności