Ceny zbóż, notowania, aktualności

Suchy marzec

Suchy marzec

roślina na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Niestety, prognozy na najbliższe tygodnie nie przewidują zmian. Meteorolodzy zapowiadają, że średnia temperatura marca może być wyższa nawet o 2oC w stosunku do wieloletniej, a jednocześnie opady wyniosą max. 5 mm. W niektórych rejonach w ogóle nie są przewidywane. Dotyczy to woj. zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Pogoda w całym kraju będzie zmienna. Aktualnie jest bardzo ciepło, ale w przyszłym tygodniu ma nadejść wyraźne ochłodzenie. Będą mu towarzyszyły duże zmiany ciśnienia, co spowoduje powstawanie porywistych wiatrów. Ich efektem będzie dalszy, znaczny ubytek wody z gleby, tym większy, że jest ona odsłonięta.

Zapowiedzi meteorologów nie napawają optymizmem zwłaszcza w odniesieniu do upraw jarych. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to wschody tych roślin będą znacznie opóźnione, rozciągnięte w czasie, czyli tzw. piętrowe, a przy tym rzadkie. Im później nasiona będą wysiane, tym trafią do silniej wysuszonej gleby, a tym samym trudniej im będzie skiełkować. Jedyna rada w obecnej sytuacji, to siać natychmiast.

Susza negatywnie odbija się także na oziminach. Rzepak w wielu rejonach kraju utracił znaczną część rozety liściowej. Jest to skutek działania niskich temperatur, przy równoczesnym braku okrywy śnieżnej. W większości przypadków serca rozet pozostały żywe. Jednak wznawianie wegetacji i regeneracja aparatu asymilacyjnego przebiega ospale. Za wolne tempo odbudowy liści, należy winić z jednej strony brak opadów, a z drugiej powtarzające się nocne przymrozki. Niedostatek wody powoduje, że azot z zastosowanego nawozu pozostaje w glebie na głębokości do 20 mm. Tam rzepak nie ma korzeni. Tak więc mimo przeprowadzonego nawożenia, brak wyraźnych efektów. Dopiero gdy pojawią się opady, pierwiastek ten zostanie przeniesiony z wodą opadową głębiej, w zasięg systemu korzeniowego rzepaku. Rola nocnych przymrozków sprowadza się do znacznego obniżenia średniej temperatury dobowej. Pamiętajmy, że wegetacji nie warunkuje wystąpienie temperatury + 5oC w ciągu dnia, lecz średnia temperatura dobowa o tej właśnie wartości.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności