Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ekspert: Sukcesy polskiego drobiu za granicą będą kontynuowane

Ekspert: Sukcesy polskiego drobiu za granicą będą kontynuowane

elementy drobiowe
123RF Zdjęcie Seryjne

Osiągnięcie statusu jednego z największych na świecie eksporterów drobiu zajęło Polsce niewiele ponad 10 lat - mówi Sandomierski - Wcześniej byliśmy importerem netto. Według wstępnych danych eksport drobiu w roku 2013 wyniósł około 600 tys. ton, przy minimalnym imporcie. To wyjątkowy sukces w skali globalnej, z którego w kraju nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Koordynator Sandomierski dodaje też, że podstawą naszego sukcesu jest "utrzymywanie wysokiego poziomu jakości przy konkurencyjnych kosztach produkcji". Zuważa również, że rynek mięsa poddawany jest stale bardzo restrykcyjnej kontroli sanitarnej i weterynaryjnej i w związku z tym istnieje zawsze duże ryzyko, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z jakością, a zwłaszcza z kwestiami bezpieczeństwa żywieniowego, niektóre rynki mogą być czasowo zamykane.

Zapytany o system QAFP odpowiada:
- System jakości QAFP wspiera wszystkie działania ukierunkowane na podwyższenie szeroko rozumianej jakości i w tym sensie jest bardzo pomocny dla eksporterów w zapewnieniu im stabilnych rynków zbytu. Działania programu promocji systemu QAFP pozwalają odbiorcom w krajach trzecich na zapoznanie się z faktycznym wysokim poziomem jakości w polskich zakładach i na polskich fermach, oraz służą kształtowaniu pozytywnego wizerunku dla polskiej produkcji.

Tomasz Sandomierski jest również przekonany, że w roku 2014 olbrzymi sukces polskiego drobiu na rynkach światowych będzie kontynuowany.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności