Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wpływ pokrywy śnieżniej na przezimowanie roślin

Wpływ pokrywy śnieżniej na przezimowanie roślin

zboża pod śniegiem
123RF Zdjęcie Seryjne

Pokrywa śnieżna wskutek małego przewodnictwa cieplnego zapobiega przemarzaniu roślin. Gdy temperatura powietrza spada poniżej -25oC to gruba pokrywa śnieżna zabezpiecza rośliny przed ujemnym działaniem mrozu. Łagodzi też wahania temperatury w otoczeniu roślin, co jest szczególnie ważne dla tych płytko zakorzenionych. Chroni przed wysychaniem te części rośliny, które warunkują jej przeżycie (szyjka korzeniowa w rzepaku, czy węzeł krzewienia u zbóż).

Właściwości ochronne zależą jednak od rodzaju śniegu i warunków w jakich uformowała się pokrywa śnieżna na polu. Najlepszy jest opad śniegu świeżego, w warstwie powyżej 10 cm, który stopniowo wysusza się pod wpływem coraz to silniejszych mrozów, nie tworzy zbitej skorupy, są w nim przestwory, które nie odcinają dopływu tlenu. Śnieg zlodowaciały odcina dopływ tlenu do roślin i powoduje ich wyprzenie.

Najniebezpieczniejsze dla przezimowania roślin są warunki panujące na przedwiośniu, ze względu na panujące w tym okresie zmienne warunki termiczne. Wiosenne słońce w dzień, pobudza rośliny do wegetacji, a nocne spadki temperatur powodują powstawanie lodu. Topniejący śnieg tworzy wokół roślin lejki, w których za dnia gromadzi się woda, a nocą  zamarza uszkadzając rośliny. Śnieg zwiększa też kontrasty termiczne. Duże albedo (zdolność  pokrywy śnieżnej do odbijania promieni świetlnych) sprawia, że na wystające ponad pokrywę części rośliny w słoneczne dni obok promieniowania bezpośredniego pochodzącego od słońca dochodzi promieniowanie odbite, co dodatkowo nagrzewa je.

Śnieg kształtuję również stosunki wodne w glebie. Gruba jego warstwa i powolne tajanie sprzyja gromadzeniu wody w glebie.  Natomiast szybkie tajanie, przy jednocześnie zmarzniętej glebie prowadzić do bezproduktywnych spływów lub groźnych w skutkach lokalnych podtopień i tworzenia się zastoisk wody.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności