Ceny zbóż, notowania, aktualności

Produkcja zbóż w Unii w tym roku spadnie o ponad 4 proc.

Produkcja zbóż w Unii w tym roku spadnie o ponad 4 proc.

zbiory zbóż z pól
123RF Zdjęcie Seryjne

W bieżącym roku produkcja pszenicy zwyczajnej w UE jest przewidywana w wysokości 138 mln ton, tj. o 2,4 proc. więcej w porównaniu z 2013 rokiem. Prognoza ta bazuje na 3,8-proc. zwiększeniu powierzchni upraw tego gatunku w Unii - do 24,1 mln ha i tylko nieznacznie gorszym plonowaniu - ocenianym obecnie na 5,7 t/ha, tj. o 0,1 t/ha mniej niż w sezonie 2013/14. Analitycy Strategie Grains zapowiadają co prawda spadek zbiorów pszenicy w krajach zaliczanych do unijnych liderów w jej produkcji (tj. przede wszystkim we Francji i Niemczech, ale i w Hiszpanii, Czechach oraz w Polsce - łącznie o 2,4 mln ton sezon do sezonu), ma być on jednak z nadwyżką zrekompensowany przez wzrost zbiorów w Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii.

Co do prognozy dla Niemiec, to jest ona dość zastanawiająca, zważywszy oficjalne przewidywania i szacunki w tym kraju, wskazujące na wzrost areału pszenicy ozimej.

W sezonie 2014/15 SG prognozuje spadek areału kukurydzy, żyta i jęczmienia w UE. Unijna produkcja jęczmienia jest prognozowana na zaledwie 54,5 mln ton, co oznacza aż 9-proc. spadek sezon do sezonu. Mniejsze zbiory tego gatunku są spodziewane zwłaszcza w Niemczech, Rumunii oraz w Hiszpanii.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności