Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynek zbóż

Rynek zbóż

rolnik podliczający zyski ze sprzedaży zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Tymczasem zboże obrodziło i kolejne miesiące przynosiły kolejne korekty. Do praktycznie niesprzedawalnego owsa dołączyło żyto, którego producenci są w tym sezonie jednymi z największych przegranych na tym rynku - zbyt długa gra na zwyżkę nie opłaciła się, bo z oferowanych na początku roku 800 złotych za tonę, stawki stopniały do 360 złotych w połowie roku. Teraz nie jest już tak źle, bo średnia oscyluje w okolicach 500 zł/t. Ale chętnych i tak brak.

Wygrani byli producenci jęczmienia. Ziarna było na tyle mało, że kupowano każdą ilość - niezależnie od parametrów i za prawie każdą stawkę. Ale nie kwestionowaną królową sprzedaży, niezależnie od wahań cenowych, była i jest pszenica. Jej producenci, w przeciwieństwie do producentów pozostałych zbóż, narzekać nie mogą.

Grudzień i pierwsze dni Nowego Roku, to na razie brak transakcji i umiarkowane stawki. Ci którzy mogą sobie na to pozwolić, wciąż magazynują ziarno licząc na powrót wyższych stawek. Ale ze wszystkich światowych raportów jasno wynika, że w nowy, 2014 rok, wchodzimy nie tylko z nadwyżką zboża, ale i z mniejszym niż rok temu zapotrzebowaniem. do którego przyczynia się m.in. ograniczana produkcja zwierzęca. Ceny powinny więc jeszcze spadać, ale jak będzie, przekonamy się za jakiś czas. Jeśli oziminy źle przezimują może się okazać, że zarobi ten, kto wcześniej nie zdecydował się na sprzedaż.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności