Ceny zbóż, notowania, aktualności

Oil World przewiduje nieznaczny wzrost przerobu rzepaku w UE

Oil World przewiduje nieznaczny wzrost przerobu rzepaku w UE

pole rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Przerób rzepaku w UE w pierwszym kwartale bieżącego sezonu 2013/2014, tj. w okresie lipiec - wrzesień br. wyniósł 5,9 mln ton wobec 5,6 mln ton przed rokiem. Oznacza to wzrost o 5 proc. rok do roku.

Przerób członków FEDIOL (obejmuje 78 proc. rynku), którego członkiem jest PSPO, w omawianym okresie wyniósł 4,6 mln ton, czyli nastąpił wzrost o 7 proc. rok do roku.

- Oil World oczekuje jednak, że w kolejnym kwartale (październik-grudzień br.) przerób nieco zwolni i osiągnie poziom niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Bedzie to mieć związek z dużą dostępnością nasion słonecznika począwszy od października i korzystnymi marżami na przerobie tego surowca - informuje PSPO.

Tak jak w poprzednich latach, UE przerobi więcej nasion rzepaku niż wynosi unijna produkcja tego surowca. Według ostatnich szacunków Oil World, tegoroczne zbiory rzepaku w UE wyniosły ok. 21 mln ton wobec 19,65 mln ton przed rokiem.

Przerób większej ilości nasion rzepaku będzie możliwy dzięki m.in. importowi surowca z Ukrainy i z Australii. Oil World prognozuje, że w bieżącym sezonie całkowity przywóz rzepaku do UE wyniesie ok. 3,3 mln ton, z czego ponad 85 proc. będzie pochodzić z Australii oraz z krajów należących do WNP (głównie z Ukrainy). - Jeśli prognozowany wolumen importu w sezonie 2013/2014 zestawilibyśmy z przewidywaną wielkością przerobu, stanowiłby on ok. 15 proc. - podaje PSPO.

Źródło: Portal Spożywczy na podstawie: Oil World

Powrót do aktualności