Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rysuje się dobry scenariusz dla ozimin

Rysuje się dobry scenariusz dla ozimin

pole zboża
123RF Zdjęcie Seryjne

Można powiedzieć, że tegoroczna jesień, pod kątem przygotowania roślin do zimy jest dość dobra. Warunki wilgotnościowe i temperaturowe sprzyjały oziminom, które w tym roku dobrze powschodziły.

Rzepak na większości plantacji wykształcił odpowiednią rozetę, a zboża zdążyły się dobrze rozkrzewić. Powolne ochłodzenie jakie teraz występuję na terenie naszego kraju, czyli stopniowy spadek średnich temperatur powietrza, z dniami słonecznymi i wyraźnie chłodniejszymi nocami sprzyja dalszemu hartowaniu ozimin. Dodatkowo to, co obserwujemy czyli nadejście w pierwszej kolejności przygruntowych przymrozków, a nie wielkich opadów mokrego śniegu, który grubą warstwą mógłby odciąć dostęp tlenu oddychającym roślinom, wróży dobry początek przezimowania plantacjom.

Taki scenariusz pogodowy dobrze przygotowuję rośliny do zimy. Rośliny stopniowo i łagodnie wchodzą w wegetatywny stan spoczynku. Zachodzą w nich biochemiczne zmiany, które pozwalają nabyć im mrozoodporność. Sok komórkowy się zagęszcza i powoli zostaje wyprowadzana woda z przestrzeni międzykomórkowej. W tym okresie obserwować można głównie w rzepaku proces "przysiadania" roślin, tj. wciągania ich łodygi podliścieniowej pod ziemię. Przysiadanie roślin jest spowodowane kurczeniem się korzenia.

O tym w jakim stopniu przygotują się rośliny do nadchodzącej zimy zadecyduje oczywiście dalszy przebieg pogody. Na razie prognozy są dość optymistyczne, synoptycy nie przewidują znacznego ocieplenia. A gdy rośliny się już zahartują będziemy czekać na śnieg, który pokryje jak kołderką zahartowane już rośliny i skutecznie złagodzi ujemne działanie mrozów.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności