Ceny zbóż, notowania, aktualności

Chiny znacznie zwiększają import zbóż

Chiny znacznie zwiększają import zbóż

kłosy pszenicy ułożone na ziarnie
123RF Zdjęcie Seryjne

Od kilku miesięcy jednym z głównych tematów, który przykuwa uwagę komentatorów światowego rynku zbóż jest szybko rosnący import do Chin. Jeszcze w drugiej połowie ubiegłej dekady Państwo Środka w skali świata nie było znaczącym importerem zbóż. Według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) w sezonach 2005/06-2010/11 import nie przekroczył ani razu 5 mln t (bez ryżu), a średnio w tym okresie wynosił poniżej 3 mln t, czyli mniej więcej tyle, ile np. w przypadku stosunkowo niewielkich krajów jak Izrael czy Jemen.

Jednakże w sezonie 2011/12 import zbóż do Chin gwałtownie wzrósł. Wg MRZ sprowadzono łącznie 10,1 mln t zbóż (bez ryżu). Największy udział w tym wzroście miała kukurydza. W ubiegłym sezonie (2012/13) import obniżył się do 9,2 mln t, choć nadal pozostawał wyraźnie wyższy niż w poprzedniej dekadzie. Wg wrześniowej prognozy MRZ w bieżącym sezonie import wzrośnie aż do 17,7 mln t.

Jeśli chodzi o pszenicę, jeszcze w marcu br. eksperci MRZ przewidywali, że jej import do Chin będzie utrzymywał się w kolejnych sezonach na podobnym poziomie jak w sezonie 2012/13 i w sezonie 2017/18 osiągnie 2,4 mln t. Zastrzegali jednak, że mogą występować znaczne zmiany w imporcie z sezonu na sezon w zależności od warunków rynkowych.

W swojej wrześniowej prognozie MRZ przewiduje, że w obecnym sezonie (2013/14) chiński import pszenicy wyniesie już 7,2 mln t. Pokazuje to jakim zaskoczeniem dla rynków światowych był notowany obecnie wzrost importu. Kraj, który jeszcze w sezonie 2010/11 importował zaledwie 1,0 mln t pszenicy, teraz stanie się trzecim lub czwartym największym światowym importerem, po Egipcie i Brazylii, z wielkością porównywalną do tej zakupywanej przez Indonezję. Wg ekspertów MRZ powodem dużego wzrostu importu jest niska jakość chińskiej pszenicy spowodowana niekorzystną pogodą w okresie wegetacji.

Dotychczas około połowa zakupionej w obecnym sezonie przez Chiny pszenicy to pszenica SRW pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Pozostała część pochodzi z UE, Kanady i Australii.

W odniesieniu do kukurydzy MRZ oczekuje, że w sezonie 2013/14 (X-IX) import wzrośnie do 7,0 mln t wobec 3,0 mln t prognozowanych w sezonie 2012/13. Powodem dużego wzrostu importu jest duża konkurencyjność cenowa kukurydzy sprowadzanej do portów południowych Chin wobec kukurydzy krajowej. Obecnie notowane tempo importu jest jednak stosunkowo niewielkie, gdyż prywatny przemysł paszowy wykorzystał już prawie w całości dostępną dla niego w roku 2013 część kontyngentu importowego (stawka celna obniżona do 1 proc.) wielkości 2,9 mln t. %Pozostała część kontyngentu wynoszącego 7,2 mln t przypada na zakupy przez przedsiębiorstwa państwowe i została wykorzystana w mniejszym stopniu. Oczekuje się, że import ponownie przyśpieszy w 2014 r., kiedy będzie dostępny nowy kontyngent dla przedsiębiorstw prywatnych.

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności