Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezydent IZP: Jeśli propozycje PE wejdą w życie, pogłębią się spadki cen zbóż

Prezydent IZP: Jeśli propozycje PE wejdą w życie, pogłębią się spadki cen zbóż

Silosy zbożowe
123RF Zdjęcie Seryjne

Adam Tański przypomina, że Parlament Europejski proponuje ograniczyć ilość surowców rolnych przeznaczanych na cele biopaliwowe. - Jeśli te obostrzenia wejdą w życie, wtedy tendencja spadku cen surowców może się pogłębić - mówi Adam Tański.

Przyznaje, że sytuacja na rynku ostatnio trochę się ustabilizowała i po znacznych spadkach cen, notujemy niewielką ich odbudowę, obserwowaną w ciągu ostatnich kilku dni.

Jego zdaniem, sytuacja na rynku zbóż jest obecnie nieprzewidywalna, co wpływa niekorzystnie na przedsiębiorstwa młynarskie, które mają ogromne problemy z wynikami produkcyjno-finansowymi.

- W ostatnich latach rentowność przedsiębiorstw młynarskich nie była taka niska, mierzona zyskiem netto do wartości sprzedaży wynosiła około 3 proc., czyli zbliżona była do średniej w przemyśle spożywczym. Jednak w ostatnich latach nie było aż tak gwałtownych wahań cen zbóż. Natomiast obecną sytuację na rynku surowca można porównać do silnych wahań cen z lat 2007-2008 - ocenia prezydent Izby Zbożowo-Paszowej.

Źródło: Portal Spożywczy za: PB

Powrót do aktualności