Ceny zbóż, notowania, aktualności

W trzecim tygodniu lipca ceny skupu zbóż nadal spadały

W trzecim tygodniu lipca ceny skupu zbóż nadal spadały

ziarna zbóż w dłoni rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Rosnąca podaż zbóż z nowych zbiorów wywiera presję na dalszy spadek cen skupu. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 15-21.07.2013 r. za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju uzyskiwano 853 zł/t, tj. o ponad 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie zboże to było o 11 proc. tańsze niż w porównywalnym okresie 2012 r.

Cena żyta konsumpcyjnego, w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, obniżyła się o 6 proc., do 562 zł/t. Była ona o 10 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 34 proc. niższa niż rok wcześniej.

Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 700 zł/t, o 3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 7 proc. niższym niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 20 proc. tańsze.

W analizowanym tygodniu potaniała również kukurydza, za którą przeciętnie płacono 842 zł/t, tj. o 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 2 proc. niższa niż przed miesiącem i o 8 proc. niższa niż przed rokiem.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności