Ceny zbóż, notowania, aktualności

Więcej jęczmienia niż oczekiwano wcześniej

Więcej jęczmienia niż oczekiwano wcześniej

rolnik na polu z kłosem zboża w dłoni
123RF Zdjęcie Seryjne

Wzrost produkcji jęczmienia jarego oczekiwany jest również w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.

- Obecne prognozy wskazują na to, że w sezonie 2013/14 Unia zbierze więcej jęczmienia niż rok wcześniej. Według lipcowych przewidywań francuskich analityków ze Strategie Grains, unijne zbiory jęczmienia wyniosą 58,3 mln ton (uwzględniając Chorwację). Jest to zarówno więcej niż prognozowano jeszcze miesiąc wcześniej - 56,6 mln ton, jak i znacznie powyżej poziomu zeszłorocznych zbiorów w wysokości 54 mln ton - poinformowała FAMMU/FAPA.

Z danych francuskiego ministerstwa rolnictwa wynika, że tegoroczne zbiory jęczmienia we Francji wyniosą 10,4 mln ton, w tym 7,4 mln ton jęczmienia ozimego. Jest to jednak o 7,9 proc. mniej niż sezon wcześniej.

- W Niemczech żniwa jęczmienia rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu w południowo-wschodniej części kraju. Co prawda tegoroczne zbiory są o około 10 dni opóźnione ze względu na zbyt długi okres zimowy, niemniej jednak nie stanowi to poważniejszego problemu. Według niemieckiego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych, w 2013 roku zbiory jęczmienia ozimego w Niemczech będą o 16 proc. wyższe niż rok temu i osiągną 8,2 mln ton - czytamy.

Źródło: farmer.pl za: FAMMU/FAPA (na podstawie Reuters)

Powrót do aktualności