Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trwają tzw. małe żniwa. Ceny niższe niż rok temu

Trwają tzw. małe żniwa. Ceny niższe niż rok temu

kombajn na polu w czasie żniw
123RF Zdjęcie Seryjne

Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach (ZODR) powiedział PAP, że jęczmień ozimy zebrano już z ponad 17 tys. hektarów, co stanowi ponad 80 proc. upraw tego zboża w województwie. Do zebrania pozostał jeszcze jęczmień na około 3 tys. hektarów. "Jeśli pogoda będzie sprzyjała do 31 lipca jęczmień powinien być zebrany" - dodał Karaś.

Z danych ZODR wynika, że rolnicy uzyskują od 38 do ponad 60 kwintali jęczmienia ozimego z hektara. "Jeśli dalsze zbiory będą utrzymywały się na podobnym poziomie, to rolnicy uzyskają stosunkowo wysokie plony jęczmienia ozimego" - powiedział Karaś.

W ubiegłym tygodniu rolnicy zaczęli zbiór rzepaku ozimego, skoszono go już na około 6,5 tys. hektarów. Plantacje tego rzepaku zajmują w województwie około 100 tys. hektarów.

"Ceny w punktach skupu są niższe od oczekiwań rolników; cena tony jęczmienia ozimego waha się między 600 a 630 zł, natomiast cena tony rzepaku ozimego to około 1,4 tys. zł" - powiedział Karaś. "Ceny jęczmienia i rzepaku są niższe od 20 do nawet 30 proc. w porównaniu do wysokich cen skupu w roku ubiegłym" - dodał Karaś.

"Według informacji płynących z punktów skupu, ceny pozostałych zbóż będą także niższe o około 20-30 proc. w stosunku do ubiegłorocznych" - mówił Karaś. "Za tonę pszenicy konsumpcyjnej w tym roku proponuje się około 700 zł, podczas gdy w ubiegłym roku za najlepszą jakościowo pszenicę rolnicy uzyskiwali nawet ponad tysiąc złotych za tonę" - powiedział.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności