Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy zebrali połowę jęczmienia ozimego, plony są udane

Rolnicy zebrali połowę jęczmienia ozimego, plony są udane

żniwa kombajn na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Plony są udane i wynoszą od 6 do 7 ton z ha - poinformował PAP Wiesław Nowakowski z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (LODR) w Kalsku.

"Zaawansowanie tzw. małych żniw szacujemy na 50 proc. Pogoda jest sprzyjająca i w ciągu kilkunastu najbliższych dni cały jęczmień ozimy powinien zostać zebrany z pól. Plony są na dobrym poziomie, wyższym niż w ubiegłym roku, co świadczy o tym, że jęczmień dobrze przezimował" - powiedział PAP Nowakowski.

W woj. lubuskim areał tej rośliny nieco wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednym z powodów jest okres zbioru jęczmienia ozimego, który wypada wcześniej niż pozostałych ozimych odmian zbóż.

"Rozłożenie żniw na dłuższy okres sprawia, że prace polowe mogą zostać lepiej zaplanowane i nie następuje ich kumulacja w krótkim czasie" - wyjaśnił Nowakowski.

Lubuscy rolnicy produkują jęczmień ozimy głównie z przeznaczeniem na paszę i na potrzeby przemysłu browarniczego. Według danych LORD jego cena waha się obecnie między 600 - 650 zł netto za tonę i jest o ok. 50 zł niższa od ubiegłorocznej w tym samym okresie.

Oprócz jęczmienia lubuscy rolnicy przystąpili też do zbioru rzepaku.

W regionie plantacje rzepaku zajmują łącznie ok. 28 tys. ha. Obecnie jego cena waha się od 1450 - 1500 zł za tonę - jest o ponad 400 zł niższa niż przed rokiem.

"Duże żniwa powinny na dobre ruszyć w połowie sierpnia" - dodał Nowakowski.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności