Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rozpoczęły się „małe żniwa”

Rozpoczęły się „małe żniwa”

kombajn kosi jęczmień ozimy
123RF Zdjęcie Seryjne

"Małe żniwa" to okres zbiorów rzepaku i jęczmienia ozimego, poprzedzający właściwe żniwa, zwane dużymi.

Stanisław Zarzycki z ZODR powiedział, że jęczmień ozimy zebrano już z ponad tysiąca hektarów, głównie w powiatach: stargardzkim, choszczeńskim i nowogardzkim.

"Na części plantacji nie dokończono zbioru ze względu na nie w pełni dojrzałe i suche ziarno. Opady deszczu przerwały prace. Jeżeli pogoda w najbliższych dniach będzie sprzyjająca, kombajny wjadą na pola w przyszłym tygodniu" - dodał Zarzycki.

Jak mówił, w całym województwie plantacje jęczmienia ozimego zajmują ponad 20 tys. hektarów. Według niego, prognozowane plony tego zboża w województwie powinny sięgnąć ponad 40 kwintali z hektara. Jęczmień ozimy powinien być zebrany maksymalnie do 31 lipca.

"Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają wegetacji i prawidłowemu rozwojowi roślin, ale na niektórych plantacjach zaobserwowano niedobory wilgoci" - powiedział Zarzycki.

Na polach dojrzewa także rzepak, jego zbiory powinny się zacząć za tydzień lub dwa. Plantacje rzepaku zajmują ponad 550 tys. hektarów w województwie. Rzepak powinien być zebrany do początku sierpnia.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności