Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż na giełdach i w skupie spadały

Ceny zbóż na giełdach i w skupie spadały

pszenica w skupie
123RF Zdjęcie Seryjne

Tydzień wcześniej, w dniach 1-7 lipca na krajowych giełdach towarowych przeciętne ofertowe ceny zbóż, w porównaniu z poprzednim tygodniem, obniżały się. W tym czasie sprzedano (łącznie z kosztami transportu) 300 ton pszenicy paszowej po 890 zł/t, 150 ton jęczmienia paszowego po 795 zł/t oraz 700 ton importowanego jęczmienia paszowego z tegorocznych zbiorów po 745 zł/t. Przedmiotem sprzedaży była również kukurydza z importu, za którą uzyskano 850 zł/t (łącznie z dostawą).

Zbliżające się żniwa wywierają presję na dalszy umiarkowany spadek cen zbóż podstawowych. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 1-7 lipca za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio 885 zł/t, o 3 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 5 proc. tańsze niż przed miesiącem i o 3 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wynosiła 600 zł/t. Była ona 3 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu, nieznacznie (o 0,4 proc.) niższa niż miesiąc wcześniej i o 28 proc. niższa niż w porównywalnym okresie 2012 r. Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 737 zł/t, o 1 proc. niższym niż tydzień wcześniej i o 4 proc. niższym niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku zboże to było o 14 proc. tańsze.

Po utrzymującej się od pięciu tygodni względnej stabilizacji, nieznacznie (o 0,4 proc.) wzrosła średnia cena kukurydzy. W dniach 1-7 lipca w krajowym skupie za ziarno to uzyskiwano 862 zł/t, o 1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności