Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny rosyjskiej pszenicy spadają

Ceny rosyjskiej pszenicy spadają

pochylone ku ziemi kłosy zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Ceny eksportowe pszenicy z 12 proc. zawartością białka spadły o 8 USD za tonę do 256 USD/tonę (fob porty Morza Czarnego) i o 3 USD/tonę do 232 USD/tonę (fob porty Morza Azowskiego) - poinformował Rosyjski Instytut Badań Rynkowych IKAR.

W lipcu pogoda w dalszym ciągu powinna być sprzyjająca w największych regionach rosyjskiej produkcji pszenicy. Temperatura ma być wyższa niż zazwyczaj, a opady poniżej normy.

W nadchodzących dniach opady deszczu są zapowiadane w północnym Kaukazie i w Południowym Dystrykcie Federalnym, a także w południowej części Kaukazu i w rejonie Wołgi.

Do 28 czerwca br. w rejonie Krasnodaru zebrano około 2 mln ton pszenicy, tj. o 700 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie sezon wcześniej. Plony są szacowane na 5,14 ton z ha, tj. o 0,96 ton z ha więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku.

Według SovEcon ceny eksportowe pszenicy konsumpcyjnej na bazie fob w głębokich portach kształtują się w przedziale od 252 USD/tonę do 255 USD/tonę, co oznacza niższy poziom w porównaniu do poprzedniego tygodnia - 253 USD/tonę - 257 USD/tonę. Natomiast eksportow ceny jęczmienia wynoszą 250 USD/tonę. W sezonie 2012/13 rosyjski eksport zbóż osiągnął ok. 16 mln ton, w tym 11 mln ton pszenicy. Teraz rozpoczyna się już wysyłka pszenicy i jęczmienia z tegorocznych zbiorów. Jak podał IKAR, w ostatnią sobotę czerwca br. przynajmniej jeden statek załadowany pszenicąa i jęczmieniem z nowych zbiorów opuścił port w Nowosybirsku.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności