Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak tanieje pod wpływem prognoz dobrych zbiorów

Rzepak tanieje pod wpływem prognoz dobrych zbiorów

zbiory rzepaku na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Dnia 1 lipca br. Komisja opublikowała prognozy zbiorów 20,1 mln ton rzepaku w sezonie 2013/14 wobec 19,2 mln ton sezon wcześniej (podaż wzrośnie z 23,2 mln ton do 24,1 mln ton). Marża przetwórcza dla czasu zbiorów jest korzystna, jakkolwiek może się pogorszyć po żniwach, kiedy surowiec z nowych zbiorów pojawi się w obfitości na rynku. W miarę postępu zbiorów ceny rzepaku mogą w ograniczonym stopniu ulegać presji podaży.

W Rotterdamie rynek surowców oleistych wykazywał zróżnicowane trendy, rzepak staniał lub utrzymywał wartość, natomiast soja podrożała pociągnięta notowaniami na rynku terminowym za oceanem.

W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na lipiec 2013 w ciągu tygodnia staniała o 2,3% do 605,1 CAD/t (przez 2 tygodnie spadek o 0,3%) pociągnięta w dół notowaniami rzepaku w Europie i perspektywą zbiorów.

W ciągu tygodnia lipcowy kontrakt na soję umocnił wartość o 2,3% do 581,8 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 5,7%) głównie pod wpływem ograniczonej podaży soi w USA. Równolegle jednak kontrakt wrześniowy staniał o 1,5% w oczekiwaniu na bliski wzrost globalnej podaży.

Zasiewy soi w Stanach Zjednoczonych zostały w 96% ukończone, a rośliny są w 67% w dobrej lub znakomitej kondycji, co o ile pozwoli aura umacnia perspektywy wysokich zbiorów soi.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności