Ceny zbóż, notowania, aktualności

Chiny będą potrzebowały wysokiej jakości pszenicy

Chiny będą potrzebowały wysokiej jakości pszenicy

kłosy zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Spowoduje to zwiększenie popytu importowego na pszenicę wysokiej jakości, a co za tym idzie może się przyczyniać do okresowego wzrostu jej cen. Podaż wysokiej jakości pszenicy może być zmniejszona.

Zbyt obfite opady deszczu spowodowały straty w uprawach pszenicy w części prowincji Henan i Jiangsu - poinformowali analitycy z Beijng Orient Agri-Business Consultant Co. Prowincja Henan jest największym obszarem upraw pszenicy w Chinach, o rocznej, średniej produkcji wynoszącej 31 mln ton, natomiast prowincja Jiangsu dostarcza około 11 mln ton tego gatunku w skali roku.

Przewiduje się, że zwiększony popyt importowy ze strony rynku chińskiego może spowodować wzrosty cen pszenicy wysoko jakościowej na giełdzie w Minneapolis oraz pszenicy HRW w Kansas. (KBoT). Mogą też nieznacznie wzrosnąć ceny SRW. (Póki co nie zostały one jednak odnotowane).

Analitycy uważają, że obecnie perspektywy cenowe na rynku pszenicy wyglądają bardziej „zwyżkowo" niż do tej pory. Problemem może być przede wszystkim pszenica wysokiej jakości. Dostępność ziarna wyższych klas może być mniejsza niż się spodziewano we wcześniejszych prognozach ze względu na obecne nie najlepsze warunki pogodowe w USA oraz w UE.

Obecne oficjalne prognozy wskazują na produkcję pszenicy w Chinach w wysokości 120,63 mln ton. W czerwcowym raporcie USDA prognozował chiński import pszenicy w sezonie 2013/14 na 3,5 mln ton, jednak już teraz wiadomo, że będzie on znacznie wyższy.

Źródło: Portal Spożywczy za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności