Ceny zbóż, notowania, aktualności

FAO: w tym roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie o 1,5 proc.

FAO: w tym roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie o 1,5 proc.

tusze wieprzowe w magazynie
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak szacują eksperci, dynamika wzrostu produkcji tego mięsa będzie jednak niższa niż w poprzednich latach, głównie z powodu wysokich kosztów pasz i spadku opłacalności. Prawie dwie trzecie globalnej produkcji wieprzowiny będzie wytworzone w krajach rozwijających się - tam jej produkcja wzrośnie nawet o 3 proc. w stosunku do ubiegłego roku. W krajach rozwiniętych produkcja może się zmniejszyć o ok. 1 proc.

Najważniejszym regionem pozostanie Azja, z której pochodzi ok. 60 proc. światowej produkcji. Chiny, największy na świecie producent wieprzowiny, dostarczy jej o 3 proc. więcej niż w 2012 r., czyli 54,8 mln ton. Stanowi to prawie połowę całej produkcji tego mięsa. Więcej wieprzowiny uzyskają także inne kraje azjatyckie, jak: Korea Płd. (wzrost o 18 proc.), Filipiny (o 3 proc.), Wietnam, Japonia Tajlandia i Indonezja (po ok. +1 proc.).

Wzrośnie również produkcja w Stanach Zjednoczonych i Brazylii (o ok. 1 proc.) Nastąpi to dzięki niższym kosztom pasz i wzrostowi cen żywca.

Spadek produkcji o ok. 2 proc. prognozowany jest natomiast u drugiego na świecie producenta - w UE. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane zmniejszeniem się pogłowia trzody chlewnej po wprowadzeniu od tego roku nowych przepisów dotyczących chowu loch.

W Rosji spodziewany jest 4-proc. wzrost produkcji, czemu sprzyjać ma wsparcie dla gospodarstw wielkotowarowych ze strony rządu oraz obniżka cen pasz.

Według analityków, w tym roku prawdopodobnie spadnie eksport wieprzowiny (o 4 proc.), m.in. z powodu mniejszego zapotrzebowania na to mięso ze strony głównych importerów. Mięso to głównie kupują kraje azjatyckie, które zmniejszają import ze względu na wzrost własnej produkcji. Mniej kupi wieprzowiny Korea Płd. (aż o 30 proc.), Japonia (2,5 proc.) i Chiny (1,5 proc.).

Tak duży spadek popytu w Korei Płd. jest spowodowany odbudową krajowej produkcji i spadkiem cen tego mięsa, po epidemii pryszczycy z 2011 r. Największy światowy importer - Japonia ograniczy przywóz z uwagi na wzrost produkcji drobiu oraz wołowiny.

Największymi eksporterami wieprzowiny są: USA, UE, Kanada oraz Brazylia.

Źródło: Portal Spożywczy za: PAP

Powrót do aktualności